google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Kum saati

Zaman... İnsanoğlunun büyük takıntılarından biri. Binlerce yıldır insanlar çeşitli şekillerde zamanı ölçmek için güneş saatleriyle güneşin hareketlerini izlediler ya da su saati, mum saati ve kum saati kullandılar.

📍

Kum saati, ilk güvenilir, yeniden kullanılabilir, makul derecede doğru ve kolayca oluşturulmuş zaman ölçüm cihazıydı. İçinde kum olan, altı üstü geniş, beli ince, eşit miktarda bir sıvının ya da çok ince taneli bir katının bir delikten geçerken daima aynı zamana ihtiyaç göstereceği ilkesine dayanarak çalışır.

📍

Günümüzde hala kullanılmakta olan kum saatinin ilk kez antik Yunanlılar ve Romalılar tarafından kullanıldığı düşünülüyor. Tarihi kayıtlarda her iki kültürün de cam yapacak teknolojiye sahip olduğu görülür. Kum saatinin icadına ilişkin ilk iddia MÖ 3. yüzyılda Yunanlılara aittir. Tarih ayrıca, eski Roma Senatosu'nda konuşmaları zamanlamak için kum saatinin kullanıldığını ve muhtemelen siyasi konuşmaların kalitesinin bir göstergesi olarak boyutunun zaman içinde giderek küçüldüğünü aktarır.

📍

Daha sonraki kum saati kullanımının 8. yüzyılda Fransa'nın Chartres kentindeki katedralde bir keşiş olan Luitprand tarafından yapıldığına dair bulgular da vardır. Camcılık becerisi geliştikçe, kumun doldurulduğu ağız da eritilerek kapatılmış ve nemlenerek akışın zorlaşmaması sağlanmıştır.

📍

Tarihteki en sıra dışı kum saatleri kraliyet ailesine hediye olarak yapılmıştır. Fransa'dan Şarlman (742-814) 12 saatlik bir kum saatine sahipti. Sanatçı Holbein’ın (1497-1543) 16. yüzyılda İngiltere Kralı VIII. Henry (1491-1547) için muhteşem bir kum saati yaptığı bilinir.

3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page