google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

La Cupola

Eski kült filmleri severim. Belki de tamamen mesleki meraktan o filmlerdeki mekanların peşine düşerim hep. Bazen de yönetmenlerin, oyuncuların mekanlarının…

📍

Sardunya Adası’nda Costa Paradiso'da 1970'lerde mimar Dant Bini tarafından sinema tarihinin en büyük yönetmenlerinden Michelangelo Antonioni ve o dönemki hayat arkadaşı ve esin perisi aktris Monica Vitti için tasarlanan fütürist bina da ilgi alanımda olmuştur.

📍

La Cupola yani Kubbe olarak adlandırılan bina, 14. Venedik Mimarlık Bienali'nin küratörü Rem Koolhaas tarafından “son yüz yılın en iyi binalarından biri” olarak tanımlanan ve aynı zamanda bir dönemin canlı tanığı olan bir yapı.

📍

Bir bilim kurgu setini hatırlatan yapı, Costa Paradiso’nun vahşi ortamında pembe granit kayalar üzerinde yer alır. La Cupola, 1950'lerin sonunda mimar Dante Bini tarafından icat edilen Binishell yöntemine göre inşa edilmiş. Binishell, hava basıncıyla kaldırılan ve şekillendirilen büyük betonarme kubbe. Bu kubbe yaklaşık 19.5m çapında ve yaklaşık 6m yüksekliğinde.

📍

Garip kavisli pencereler ve dış teraslar, belli ki Akdeniz'in olağanüstü manzaralarını görmek ve kokuları hissetmek için tasarlanmış.

📍

Evin odaları açık bir avlu etrafında iki kat halinde düzenlenmiş, geniş yaşam alanından ana yatak odasına giden son derece sinematik bir merdiven var. Antonioni bu merdiven şeklini Vitti'nin merdivenlerden inişini seyretmek için özellikle istemiş.

📍

Ne yazık ki La Cupola neredeyse hiç kullanılmadı, çünkü 1972'de Vitti ve Antonioni aşklarının sonuna gelmişti. 1979 tarihli son fotoğrafta merdivenden inerken gördüğünüz, Antonioni'nin ikinci karısı Enrica Fico'dur, ben çok aradıysam da Monica Vitti’nin o evde bir fotoğrafını bulamadım.
4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page