google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

La Gare Lisch

Paris'in kenar semtlerinden birinde, Asnières-sur-Seine’de bir ara sokağın içinde unutulmuş eski bir tren istasyonu vardır.

📍

La Gare Lisch bir zamanlar ışık kentinin kalbinde, tam Eiffel’in ayaklarının dibinde, çok prestijli bir yere sahipti.

📍

Şehirde (şu anda ayakta duran Saint-Lazare istasyonu da dahil olmak üzere) başka istasyonlar da inşa eden mimarı Juste Lisch'in adını taşıyan Gare Lisch, Paris'in üçüncü kez ev sahipliği yapacağı 1878 Dünya Fuarı için yapıldı. İstasyon, Batı banliyölerinden Paris'e giden yolcuları birbirine bağlayan dört istasyon için bir terminal görevi görüyordu.

📍

Dört platformlu (biri Seine'deki tekneleri karşılamak için), renkli çiniler ve karmaşık bir cam cephe ile süslenmiş istasyon, Dünya Fuarı için geçici olarak inşa edilen binaların çoğundan farklı olarak fuar sonrası yıkımdan kurtuldu ve 1889'daki fuarda da kullanıldı.

📍

Ancak bir sonraki Paris dünya fuarı yaklaşırken, Eiffel’in dibinde çok daha fazla platformu olan yeni bir istasyon düşünülünce 1897'de tuğla tuğla parçalara ayrıldı, nehrin yukarısına taşındı ve şu anda Asnières-sur-Seine'de bulunduğu yerde yeniden inşa edildi. Birkaç yıl boyunca, buharlı motorların yerini alan ve düzenli olarak Paris'e gidip gelen yeni elektrikli trenler için bir son istasyon olarak kullanıldı. Ancak demiryolu ağı genişledikçe daha büyük istasyonlar inşa edildi ve Lisch bir kez daha gözden düştü.

📍

1930'larda atölyeye dönüştürüldü, 1972’de Sirk Okulu oldu. 1985’te neredeyse yıkılacakken 1985 yılında Paris'in korunan tarihi anıtlar listesine eklendi.
1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page