google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Lazzaretto Nuovo 2

Dünden devam: 1423'te veba hastalarını barındırmak için daha sonra Lazzaretto Vecchio olarak adlandırılan yer kuruldu, 1468'de de ikinci bir ada -Lazzaretto Nuovo- yeni bir izolasyon hastanesi haline dönüştürüldü. Nuovo’da kalan az sayıdaki kalıntı 100’den fazla oda ve depolar olduğunu gösteriyor. En büyük depo, kemerli bir kapıdan girilen tonoz örtülü, uzun dikdörtgen bir tuğla bina.

📍

Bu sistem 1797’de Napolyon’un fethine kadar sürdü, çünkü hıyarcıklı veba kıtayı defalarca vurdu. 18. yüzyılda Venedikli bir sağlık görevlisinin "Veba hangi gemiye geldiği konusunda uyarı göndermez" diye yazdığını biliyoruz. Aslında vebanın nasıl yayıldığına dair derin tıbbi veya bilimsel bilgiye sahip değillerdi. Örneğin, bakterilere maruz kalma ile semptomların ortaya çıkması arasındaki zaman dilimini anlamıyorlardı.

📍

Son 20 yıldır her iki adadaki toplu mezarları inceleyen arkeologlar, hastaların genellikle Vecchio'da olduğunu tespit etti. Ancak Nuovo'daki kalıntılar, veba şehre ulaştığında Venedik'in başa çıkamadığını, sağlık görevlilerinin de hastaları ve ölenlerin cesetlerini Lazzaretto Nuovo'ya gönderdiğini ortaya koyuyor. Üstelik mezarların defalarca açıldığı da anlaşılmış durumda.

📍

Venedik’in deniz karantinası, İtalya’nın diğer bölgeleri ve dünyanın diğer bölgeleri için bir model haline geldi ve gelen göçmenleri karantinaya alan Amerikan Lazarettosu’nu etkiledi. Onu da anlatırım ama Venedik’te bir salgın adası daha var, Cuma günü sıra onda.

📍

Yarın daha özel bir gün...2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page