google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Libreria Acqua Alta

Haftaya bir başka güzellikle başlayalım. Fotoğraflarını gördüğünüz yer dünyanın en güzel kitapçısı. Görkemli bir girişi, düzenli rafları, iyi bir aydınlatması yok ama çok sıra dışı, bu nedenle de çok güzel.

📍

Yolların su olduğu, o suyun sürekli taştığı bir şehirde kanal seviyesinde kitapçı açmak sıra dışı değil midir? İşte bu nedenle Venedik'teki Libreria Acqua Alta’da (Yüksek Su Kitabevi) kitaplar küvetlerin, su geçirmez kutuların ve bir odada tam boyutlu bir gondolun içine yerleştirilmiştir.

📍

Piazza San Marco yakınlarındaki kanallardan birine bakan ve kalabalık olmayan bir ara sokakta yer alan kitapçı, 2004 yılında gezgin ve kitapsever biri olan Luigi Frizzo tarafından açılmış. Ben onu 2013’de Aqua Alta’nın olduğu bir Kasım ayında kalabalıktan kaçıp ara sokaklara girdiğimde tanıdım.

📍

Gerçekten zarar görmüş kitaplardan oluşan basamaklar, odalara yığılmış kitaplar, haritalar, gelenlerle hiç ilgilenmeyen tembel kediler, geçen gondolları selamlayabildiğiniz kanala açılan küçük kapı ve neşeli Luigi ile kendinizi bir hikayenin içinde hissediyorsunuz.

📍

Kütüphane, Kasım 2019'daki olağanüstü Aqua Alta nedeniyle ne yazık ki hasar gördü, ancak kısa sürede toparladığını öğrenince rahatladım.
65 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Anne

Comentarios


bottom of page