google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Marie Antoinette

Marie Antoinette, Fransız Devrimi'nden önce Fransa ve Navarre'nin son Kraliçesiydi. Devrim sırasında cömert harcamaları ile sosyal ve mali reformlara karşı çıkmasıyla suçlandı. İki günlük bir yargılamanın ardından Devrim Mahkemesi, Marie Antoinette'i vatana ihanetten suçlu buldu. 16 Ekim 1793'te Place de la Révolution'da giyotinle idam edildi.

📍

Devrimden önce olağanüstü zenginlik ve güzelliğe sahip sanat eserlerini toplamasıyla tanınıyordu. Kraliçenin dönemin pek çok sanatçısı tarafından yapılmış portreleri arasında benim en beğendiklerim fırçasının değdiği herkesi çok sempatik gösteren Élisabeth Louise Vigée-LeBrun’ün yaptıkları. Çünkü patron-ressam ya da Kraliçe-hizmetli konumunun ötesinde onlar iki arkadaştı.

📍

Bu resim Élisabeth Louise Vigée-LeBrun’ün 1783’te yaptığı kraliçenin formların dışında bir portresi. Kraliçeyi resmettiği 30 portre arasında belki de en gerçek olanı. Çünkü burada Marie-Antoinette görkemli bir tören kıyafeti yerine gündelik bir elbiseyle resmedilmiştir ve bu tamamen onun tercihidir.

📍

Fransız monarşisi içinde kadınların siyasi ve kültürel nüfuz konumlarına yükselişi ve bu etkinin ataerkil statükoya tehdit olarak algılanması nedeniyle saray çevresinde tepkiyle karşılanmış olmasını sanırım tahmin edersiniz.

📍

Bu bir meydan okumaydı aslında. Marie-Antoinette'in güçlü ve bağımsız fikirli bir eş olarak kendi görüşünü destekleyen yeni bir kamusal kimlik tasarlama kararlılığı, eski model kraliçe görevlerine meydan okumaydı.

📍

Ölümünden 229 yıl sonra bunu anlayabiliyoruz. O sadece çiçekleri, çikolataları, dansı, güzel giysileri seven, muzip bir kadındı. Hangi kadın değil ki?

7 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page