google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Medusa

Burası antik çağın en muhteşem kentlerinden biri olan Kibyra’nın odeon binası. Aynı zamanda kent meclislerinin de toplanma yeri olan Odeonlar, Kibyra’da bir ilk olarak aynı zamanda kışlık tiyatro ve uluslararası mahkemelerin yapıldığı bir bina olarak da kullanılmış. 3500 kişilik kapasitesiyle Antik Çağ Anadolusu’nun en görkemli eserlerinden biri.

📍

Odeon binasının orkestrasının zemininde gördüğünüz ise ‘opus sectile’ yöntemiyle renkli mermerden döşenen Medusa figürü. Bu kırmızı, beyaz ve yeşil mermerden yapılmış Medusa başı, tamamıyla sağlam olarak ortaya çıkarıldı. Medusa, yılanlardan oluşan saçları ve insanları taşa çeviren bakışlarıyla, antik dönemde özellikle mezar yapılarında koruyucu bir unsurdur.

📍

Medusa, iri gözleri, kalın dudakları arasından görülen dişleri, dışarı sarkmış dili, kanatlı başlığı ve dalgalı saçları arasına ve boynuna dolanmış yılanları, çevresini saran kırmızı beyaz renkte mermerlerden yapılmış yaprak benzeri ışın sıralarıyla büyüleyicidir; adeta mitos gerçek olur, görenler Medusa’nın etkileyiciliği karşısında taş kesilir.

📍

Bir orkestranın zemin döşemesinde böylesine bir Medusa resmi, Anadolu arkeolojisi için tek örnektir.

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page