google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Mitolojinin annesi

O bana büyülü bir dünyayı açmıştı. Ege’yi nasıl Balıkçı ile sevdiysem mitolojiyi de derslerle değil onun kitaplarıyla sevdim. 1982 yılında bugün hayata veda ettiğinde ben fakültede öğrenciydim.

📖

Deneme ve inceleme yazarı, Eski Yunan ve Roma dilleri uzmanı, filolog, arkeolog, çevirmen ve düşünce insanı Azra Erhat, kültürümüzün en önemli insanlarından biridir. Hümanist görüşüyle öne çıktı. Kültür tarihi yorumunu, bir grup aydınla birlikte başlattığı “Mavi Yolculuk”larla ve Mavi Anadolu (1960), Mavi Yolculuk (1962) adlarıyla yayımladığı gezi yazılarıyla yaygınlaştırmaya çalıştı. Onu uzun uzun anlatmak isterdim ama malum yerimiz dar.

📖

Ben onu Füreya Koral’ın yaptığı Üsküdar Bülbülderesi Mezarlığı’ndaki mezar taşını size tanıtarak selamlamak istiyorum. Azra Erhat, arkadaşı Koral’dan “Belki kuş olur uçarım” diyerek kuş figürünü yapmasını istemiş. 2016 yılında bazı eller büyük yazarın-çevirmenin ne ruhunun, ne de kuşun uçmasına müsaade etmemişler, hoyratça kuşu kırmışlar! Bildiğim hala kırık...6 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page