google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Mona Lisa

Derler ki Mona Lisa’yı bu kadar ünlü yapan gülümsemesi değil, çalınmasıdır.

📍

21 Ağustos 1911, Pazartesi günü Paris’teki Louvre Müzesi çalışanları Leonardo Da Vinci’nin en bilinen eseri olan Mona Lisa tablosunun yerinde olmadığını gördüler. İlk başta kimsenin dikkatini çekmedi çünkü müze fotoğrafçıları sık sık haber vermeden müzedeki eserleri yerlerinden alıp fotoğraflamak amacıyla fotoğraf stüdyosuna götürüyorlardı.

📍

Tam 12 saat sonra ertesi sabah tablo hala yerinde olmadığında polisle irtibata geçildi ve soruşturma başlatıldı. Müzenin her tarafı baştan sona arandı. Arama bir hafta sürdü çünkü Louvre Müzesi, 49 dönümlük bir sahaya inşa edilmiştir. Bir dedektif, Mona Lisa’nın ağır çerçevesini buldu. Buldukları yer, gizli bir odaya giden merdivenlerdi. Mona Lisa çalınmıştı.

📍

İlginç olan o zamana kadar sadece belirli sanat çevrelerince bilinen Mona Lisa uluslararası bir sanat ikonu haline geldi ve asılı olduğu yerdeki boşluğu görmek için gelen muazzam bir müşteri kuyruğu oluştu. Hikaye uzun, şüpheliler arasında Picasso’nun bile olduğunu söyleyebilirim.

📍

İki yıl sonra Floransalı bir antikacıya çalan kişiden gelen mektup olayı aydınlattı. Vincenzo Perugia, usta sanatçıların resimlerinin camdan yapılmış kutular içine konulması işi için Louvre’da çalışanlardan biriydi. Anlattığına göre son derece kolay bir şekilde de çalıp yürüyüp çıkmıştı.

📍

Mona Lisa bulunalı bugün 107 yıl oldu.1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page