google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Pentedattilo

Dün Kalabriya demiştik, devam edelim… Kalabriya, İtalya’nın çizme biçiminin burnudur. Tam burnu Sicilya’ya bakar, aralarında Messina Boğazı vardır.

📍

Etnik kökeni Yunanlılar olan Kalabriya’da kullanılan dil Yunanca kökenlidir ve nesli tükenmekte olan diller kategorisindedir.

📍

Bölgede beni en çok etkileyen yer kayaların arasında, zamanın durduğu çok çekici bir köy, Pentedattilo. Köyün adı kurulduğu dağın şeklinden geliyor. Beş parmaklı dev bir el (Yunan pente beş ve dactilo parmak anlamına gelir).

📍

Kurulduğu MÖ 640 yılından sonra Roma dönemine kadar gelişmiş, Bizans hakimiyetinde daha çok sarazen akınlarına maruz kalmış. Oldukça etkileyici bir tarihi olan ve hayalet kasaba olarak bilinen Pentedattilo, Avrupalı gezginler tarafından 1980’de yeniden keşfedildi.

📍

Bugün ahlat ağaçlarının süslediği sokaklardaki taş evler birer butik otele dönüşmüş durumda. Ahşap, cam, seramik atölyeleri ve dükkanlarla yeniden cıvıl cıvıl. Her yıl yapılan Uluslararası Kısa Film Festivali de köye canlılık katan başka bir etkinlik.

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Anne

Comments


bottom of page