google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Poveglia

Venedik ve Lido arasındaki Poveglia adasından ilk kez 421 tarihli kroniklerde söz ediliyor. İlk yerleşenler, barbar istilalarından kaçmak için Padua ve Este'den gelenler olmuş. 9. yüzyılda ise adanın nüfusu artmaya ve bir Podesta tarafından yönetilmeye başlanmış.

📍

1379'da Venedik, Ceneviz filosunun saldırısına uğrayan halk, Giudecca'ya taşınınca ada uzun süre ıssız kalmış. 1645'ten itibaren Venedik hükümeti, lagünün girişlerini korumak ve kontrol etmek için beş tane sekizgen kale inşa etmiştir ki Poveglia ayakta kalan dört taneden biridir.

📍

1776'da ada, Magistrato alla Sanità'nın (Halk Sağlığı Ofisi) yetkisi altına girdi ve Venedik'e gemi ile gelen ve giden tüm mallar ve insanlar için bir kontrol noktası haline geldi. 1793'te iki gemide birkaç veba vakası görüldü ve sonuç olarak ada, hastalar için geçici bir istasyona dönüştürüldü. Ada, 1814'e kadar karantina istasyonu olarak kullanıldı.

📍

1922'de mevcut binalar akıl hastaları için bir akıl hastanesine dönüştürüldü ve daha sonra 1968'de kapanana kadar huzurevi / uzun süreli bakım tesisi olarak kullanıldı. Daha sonra ada kısaca tarım için kullanıldı ve sonra tamamen terk edildi.

📍

Adada o kadar çok insan ölmüş ki, toprağının %50'sinin insan kalıntılarından oluştuğu bile söyleniyor. Poveglia'da henüz toplu mezar araması yapılmadıysa da Lazaretto Nuovo ve Lazaretto Vecchio’daki kalıntıların varlığı buradaki potansiyeli de gösteriyor.

📍

Dilerim çağımızın geleceğe bırakacağı böyle bir miras olmaz.

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page