google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Spagetti

Makarna sever misiniz? Ben bir çocuk gibi sadece makarna yiyerek yaşayabilirim mesela. Özellikle de spagetti ile. Bugün Dünya Spagetti Günü. Kim başlattı, ne zaman başladı, niye gerek oldu belli değil ancak madem ki gün bugün ben de iki kelam edeyim dedim.

🍝

Malumunuz makarna İtalya ile özdeşleşmiş bir yemek. Bu nedenle de kökeninin İtalya olduğu düşünülür. Bazı araştırmacılar ise Marco Polo'nun onu Çin'e yaptığı yolculuktan getirdiğine inanıyor. Ancak durum pek böyle değil.

🍝

Makarna ile ilgili ilk yazılı belge MS 5. yüzyıla tarihlenen bir Talmud'da karşımıza çıkıyor. Burada kaynatılarak pişirilebilen, kurutulmuş bir hamur işinden söz ediliyor. Antik Roma’da MÖ 1. Yüzyılda da hamurla bazı yemekler yapıldığı biliniyorsa da bunlar bildiğimiz makarna gibi değildi. Makarnanın kökeni, Yunanlılar tarafından genellikle "kuru makarna" olarak tanımlanan "ıtriyya" adı verilen Arap yemeğinden geliyor. Bu dayanıklı ve uzun ömürlü yemek, Avrupa dışında o zamanlar bilinen tüm dünyayı dolaşan Arap tüccarlar için ana beslenme kaynaklarından biriydi. Avrupa'nın ıtriyya ile ilk teması, MS 7. yüzyılda Arapların Sicilya'yı işgal ettikleri zaman oldu.

🍝

Spagetti ise Batı'da, Sicilya Krallığı hakkında bazı bilgiler veren Muhammed Şerif el-İdrîsî'nin Tabula Rogeriana'sında yazdığı gibi, ilk olarak 12. yüzyıl civarında Sicilya'da uzun, ince biçimlerde işlenmiş olabilir.

🍝

Spagetti, “ip” veya “sicim” anlamına gelen Spago kelimesinden gelir.

5 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page