google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

St. Pancras Renaissance Hotel

Merdiven sevdiğimi bilirsiniz, bugün bir tane daha paylaşayım.

📍

Londra’da St. Pancras Renaissance Hotel’deki bu ünlü merdiven nefes kesicidir. Koyu kırmızı duvarlar, desenli halı ve büyük pencereler, bu etkileyiciliği arttırır.

📍

Mayıs 1865'te Midland Demiryolu Şirketi, St. Pancras İstasyonu'na bitişik ve rakipleri Great Northern Demiryolu Şirketi tarafından işletilen Great Northern Hotel'in görüş alanı içinde 150 yataklı bir otel inşa etmek için bir yarışma başlattı. 1866'da, ilhamını Ortaçağ mimarisinden alan mimar Sir George Gilbert Scott (1811-1878), Yüksek Viktorya dönemi Gotik mimarisini örnekleyen bir tasarımla yarışmayı kazandı. Gerçekten de otel, 'demiryollarının katedrali' olarak kabul edilebilir.

📍

Otel, 1873 ve 1876 yılları arasında aşamalı olarak açıldı. Merdivenleri, otelin özelliklerinden belki de en ünlüsüdür. Bu tip merdivenler, Viktorya dönemi mimarisinde yeni değildi; belediye binaları ve müzeler benzer merdivenler içeriyordu. Ancak Büyük Merdiven'in heybeti ve güzelliği onu zamanın diğerlerinden ayırdı. Günümüz standartlarına göre merdiven gerçekten geniştir.

📍

Aslında Büyük Merdiveni farklı kılan, boyutundan ziyade dekoratif özellikleridir. Sadece bir örnek vermek gerekirse,19. yüzyıl mimarları genellikle ferforje korkulukları görünüşten gizlerdi. Ancak Scott, korkulukların göksel tonozlu tavana giden üç kattan herhangi birinden görülebilmesi için dövme demir korkuluklara belirgin ayrıntılar yerleştirmeyi tercih etmiş.

📍

Otel 1935'te kapandı ve binanın terk edildiği 1985 yılına kadar British Rail tarafından ofis olarak kullanıldı. 1996 yılında, St Pancras İstasyonu'nun Eurostar trenlerinin terminali olarak hizmet vermesine karar verildikten sonra, Büyük Merdiven de dahil olmak üzere restorasyon başladı. 2011 yılında yeniden açıldı.

📍

Bu süre içinde otel yoğun bir şekilde çekimler için kullanıldı ve Büyük Merdiven, Spice Girls'ün ilk hit videosu 'Wannabe' ve 2005 tarihli 'Batman Başlıyor' filminde arka plan olarak göründü. Hatırlayan var mı?
1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kare

Laleler

bottom of page