google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

1 Nisan (1)

Şaka yapacak da kaldıracak da halimiz yok ama günün anlam ve önemine dair iki kelam edelim dedim. İki kelam dediysem gerçekten öyle. Yani iki gönderi olacak bugün. Biri herkesin bildiği, diğeri ezber bozma.

🐠

Roma İmparatoru Sezar MÖ 46 yılında takvimin başlangıcını Ocak ayı olarak ilan ettiyse de çok uzun bir süre daha, 16. yüzyılın ortalarına kadar, Avrupa’da yeni yıl geleneksel olarak, bahar aylarının başlangıç tarihi olarak da kabul edilen Mart ayının 25’inde başlardı.

🐠

1564 yılında Fransa kralı IX. Charles, yıl başlangıcını Ocak ayının 1. gününe aldı. O zamandaki iletişim şartlarıyla Charles'in bu kararı fazla yayılmadı. Duyanlar ise protesto amaçlı eski adetlerine devam ettiler. 1 Nisan'da partiler düzenlediler. Diğerleri ise onları Nisan aptalları olarak nitelendirdiler. 1 Nisan'a "Aptallar Günü" adını verdiler. O gün herkese sürpriz hediyeler verdiler, gerçek olmayan haberler ürettiler. Yıllar sonra Ocak ayının yılın ilk ayı olmasına alışılınca, Fransızlar 1 Nisan gününü kültürlerinin bir parçası görerek devam ettirdiler. Oradan da bütün dünyaya bir şaka günü olarak yayıldı.

🐠

‘Nisan Balığı’ kavramına gelirsek; Fransa’da da yılın bu döneminde balık avı yasak. Çünkü bu dönem balıkların üreme mevsimidir. İşte böyle bir ortamda bazı şaka severler balık avcılarını kandırmak için ırmaklara ‘Nisan Balığı’ diye bağırarak çiroz ringa balıkları atmışlar ve bu şaka kavramı da buradan türemiş…

🐠

Ezber bozmayı okumak istiyorsanız sonraki gönderiye bakmanızı rica ediyorum.

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

18 Mart

Manolyam

Comments


bottom of page