google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Bal

Her pazar sabahı kahve olmasın dedim, bugün baldan söz edeceğim.

🌼

Bal, dünyanın en eski ve en önemli yiyeceği. Myanmar’da keşfedilen ilk arı fosili yüz milyon yıl önceye ait. İspanya, Valencia yakınlarındaki bir mağarada da 12 milyon yıl önceye ait resimlerde kayalıktan bal toplayan bir insan görülüyor. Arıların kültüre alınması ise MÖ 7. Yy Mısır belgelerinde karşımıza çıkıyor.

🌼

Bal toplandıktan sonra herhangi bir işleme gerek duymadığından gerçeğin sembolüdür.

🌼

Babil’de kadınlar seçtikleri erkeklerle bir süre yaşıyor ve onları eş olarak kabul ettikleri zaman ilk ay göründüğünde bir tören yapılıyordu. Bu törende kadın topluluk önünde erkeğe balın fermante edilmesi ve arpa suyuyla karıştırılarak hazırlanan (kısaca ilk bira) bir içecek sunarak evliliklerinin gerçek olduğunu ilan ediyordu. Birlikte geçirdikleri bu ilk döneme de “bal ayı” deniyordu.

🌼

Benzer gelenek Asya’nın bir çok bölgesinde de karşımıza çıkar. Evlenen çiftin avucuna bir yemek kaşığı bal dökülür, bu bal karşılıklı olarak gelin ve damat tarafından yalanır. Bu gelenek gelin ve damadın bundan sonra bütün yiyeceklerini, iyi günde ve kötü günde yan yana olacaklarını ifade ediyordu.

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Anne

Comments


bottom of page