google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Abdülmecid Efendi

Sultan Abdülaziz'in güzel sanatlara olan ilgisi ve sevgisi, oğlu Abdülmecid Efendi (1868-1944)'ye de geçmiştir. Abdülmecid Efendi, Osmanlı hanedan mensuplarının birçoğunun hobi olarak uğraş­tıkları güzel sanatların resim dalını akademik bir eğitim almamasına rağmen özel dersler alarak ve sanat çevresinin içinde bulunarak geliştirmiş, sanata ve sanatçıya olan desteği ile, Meş­rutiyet döneminin sanat ortamında iz bırakmıştır.

🎨

Osmanlı hanedanının ilk ve tek ressamı olan Abdülmecid Efendi, iyi derecede Fransızca bilen, keman, piyano, viyolonsel ve klavsen konusunda muazzam bilgisi olan, bununla beraber binicilik, avcılık, güreş gibi spor dalları ile de uğraşan bir insandı.

🎨

Avrupa’da açılan sergilerde çok sayıda eseri sergilenen ve övgüyle söz edilen Abdülmecid Efendi’nin şehzadeliği döneminde yaptığı ve çıplak figürlere yer verdiği ''Avluda Kadınlar” resmi tartışmalara yol açmıştır.

🎨

1944 yılında bugün Paris’te ölen Abdülmecid Efendi, konu yelpazesi geniş, serbest fırça darbeleri ile çalışan çağının ötesinde bir sanatçıydı.2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

18 Mart

Manolyam

Comments


bottom of page