google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Ajax ile Cassandra

Bu aralar çeşitli vesilelerle karşıma Troya Savaşı çıkıyor. Ben de mitolojik öykülerin sanattaki aktarımlarını çok severim. Bugünkü öykü de Ajax ile Cassandra.

📍

Mitolojide iki Ajax var, bizim bugünkü misafirimiz Küçük Ajax. Gerçi Cassandra konunun içinde olmasa misafir etmek isteyeceğim biri değil kendisi. Troya savaşında 40 gemilik bir grubun komutanı, hızlı koşan, iyi ok atan ancak kötü karakteriyle ünlü biri.

📍

Cassandra ise Priamos’un kızı, Hector ile Paris’in kızkardeşidir. Apollon kendisiyle birlikte olursa ona geleceği görme yetisi vereceğini söyler. Cassandra kabul eder ve Apollon sözünü tutar, onun ağzına tükürerek yetiyi verir. Anadolu’da hala böyle bir gelenek vardır, bilir misiniz? Fakat Cassandra’nın bakire bir rahibe olma isteği ağır basar ve Athena Tapınağı’na sığınır. Ancak Apollon onu lanetler. Lanete göre Cassandra geleceği görecek ama kimse ona inanmayacaktır. Öyle de olur, savaşı ve sonucunu görmesine rağmen kimseyi inandıramaz.

📍

Şehir yıkılır ve askerler kadınlara da saldırırken Cassandra Athena Tapınağı’na kaçar ve korunmak için onun heykeline sarılır. Ajax onu sunaktan koparır ve heykelin önünde öyle bir şiddetle tecavüz eder ki tanrıça öfke gözyaşları döker. Odysseus, saygısızlığı nedeniyle Ajax'ı taşlayarak öldürmek ister, ancak Ajax da Athena heykeline yapışarak (tıpkı Cassandra'nın yapmaya çalıştığı gibi) ve masumiyet yemini ederek kendini kurtarır.

📍

Hikayenin tercih ettiğim versiyonuna göre Athena, Ajax'ı bir girdaba çevirir, onu bir ateş çubuğuyla delip geçer ve vücudunu sivri kayalara fırlatır ve Ajax tekrar kazığa saplanır.

📍

Gerisi başka bir hikaye. Gördüğünüz resim Ajax’ın Cassandra’yı tutunduğu heykelden ayırma anı.

📍

Ajax and Cassandra, Solomon Joseph Solomon, 1886, Art Gallery of Ballarat in Victoria, Australia

28 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kare

Laleler

bottom of page