google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Akasya

Neredeyse her dilde aynı şekilde telaffuz edilir. “Akasya”… Şarkısı bile vardır ya “Akasyalar açarken” diye.

🌿

Sert, çürümeyen ve dikenli bir ağaçtır akasya. Çiçekleri süt ve kan rengini anımsattığından Yahudi-Hıristiyan sembolizminde ölümsüzlüğü temsil eder. Kutsal Ahit sandukası, akasya ağacından yapılmıştır. Başka yerlerde beyaz ve kırmızı çiçekleri yaşam ve ölüm ifadesi sayılır. İsa’nın çarmıha götürülürken başına takılan dikenli taç akasyadan yapılmıştır.

🌿

Masonlukta Hiram efsanesiyle birleşir. Süleyman Tapınağı inşaatında çalışan ustalardan biri Hiram Usta’dır. Yahudi olan Hiram, dul bir kadının oğludur. Hiram mahiyetindeki işçileri çırak, kalfa ve usta diye üçe ayırmış ve hepsine mimarlık bilgilerinin bir kısmını öğretmişti. Çıraklar, usta ve kalfaların, kalfalar da ustaların bildiği sırları bilmezlerdi. Çıraklar ücretlerini B, kalfalar J sütunundan, ustalar ise orta hücreden alırlardı. İnşaatın sona ermesiyle usta olmayı bekleyen 3 kalfa bunu beceremeyince ustalık sırlarını zorla öğrenmeye çalışırlar. Hiram ustalık sırlarını söylemek istemeyince de öldürülür, cesedi dağa gömülür, mezarı üzerine akasya dalları ekilir.

🌿

Her ağaca sarılabilen sarmaşık akasya ağacına sarılamaz. Afrika türü akasyada yaşayan bir karınca cinsi, dikenleri kemirerek kendisine bir giriş deliği açar ve sürekli akasya ağacında yaşar. Ağacın evsahipliğine karşı diğer böceklere hatta ne büyüklükte olursa olsun diğer canlılara karşı oldukça saldırgandırlar. Bitkiye yönelik herhangi bir saldırı durumunda ağaçtan iner ve karşı tarafa bir saldırıda bulunarak, acı verecek şekilde ısırırlar. Daha da ötesi, akasyaya bir metre yakınlıkta filiz veren diğer tüm bitkileri çiğner ve hırpalarlar.

🌿

Doğanın dengesini anlamak ne zor…

7 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Anne

Commentaires


bottom of page