google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Alfabe

İhap Hulusi, Türk grafik sanatının kurucusu ve Türkiye’de açılan ilk grafik tasarım sergisinin sahibi olmaktan öte genç Türkiye Cumhuriyeti’nin kurumsal kimliğinin oluşturulmasında önemli pay sahibi olan bir sanatçıdır.

📍

Bir gece siparişlerini bitirip atölyesinde uyuduğu sırada kapı çalınır ve onu götürmeye geldiklerini söyleyen iki kişi tarafından bir trene bindirilerek Eskişehir’e götürülür. Mustafa Kemal Atatürk, Eskişehir’de yurt gezisindedir. “Gel bakalım üstat!” der. “Araştırdım, memleketin bütün afişlerini en iyi sen yapıyormuşsun. Seni o yüzden çağırdım.”

📍

Genç Türkiye’de yürütülen aydınlanma kampanyasının bir ayağı da okuma-yazma seferberliğidir. İşte Atatürk, o gece çağırdığı İhap Hulusi’den sevimli bir Alfabe kapağı hazırlamasını ister. Sevimli olması ilk şartlardan biridir. Hatta kızı Ülkü ile birlikte bir süre poz da verir.

📍

İhap Hulusi’nin çizdiği Alfabe kapağı 1970’li yıllara dek kullanıldı. Ben kullandım mesela… Alfabe kitapları şimdi ne durumda bilen yoksa ben ikinci görselde 2020-2021 kitabını göstereyim size.

📍

Atatürk’ün Latin Alfabesi’ni tanıttığı günün yıldönümünde eğitim ne durumda, hiç bilmiyorum artık.1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page