google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Apeninler Heykeli

Floransa'dan bir kuş uçumu uzaklıktaki Pratolino, Alplerin bir kolu olan Apenin Dağları’nın eteğindedir. Bugün Villa Demidoff’un olduğu yerde daha önce Medici ailesine ait en büyük konut yapılmıştı.

📍

Ana bina 1569-1575 yılları arasında Francesco I de 'Medici tarafından yaptırılmıştı ve olağanüstü güzellikte bir yerdi. Emlak 782.000 scudi'ye mal olmuş ki bir karşılaştırma yapmak gerekirse, bu rakam Uffizi'yi inşa etmek için harcanan fiyatın iki katı.

📍

Gördüğünüz heykel, park düzenlemesi sırasında Flaman heykeltıraş Giambologna (Jean De Boulogne 1529-1608) tarafından 1580'de başka birkaç sanatçının da yardımıyla yapıldı.

📍

Apenin Heykeli, 14m yüksekliğinde, uzun sakallı ve inanılmaz derecede doğal bir duruşa sahip dev bir taştır. Heykel, aslında bir mağara olan kaide üzerinde durur. Eseri kısmen kaplayan likenler, yosunlar ve çamur sayesinde Dev'in havuzdan çıktığı ve bir şekilde “canlı” olduğu yanılsamasına kapılırız.

📍

Yapının alt kısmında, göz ve kulak yarıkları ile aydınlatılan, başında bulunan bir oda da dahil olmak üzere devin içindeki diğer odalara açılan bir mağara vardır.

📍

Bu heybetli sanat eseri, yüzyıllar boyunca çok az dikkat çekti ve maalesef unutulan en dikkate değer heykellerden biri haline geldi. Floransa'nın klasik Medici gezinti yolunun dışında kaldığından hala da pek bilinmez.257 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page