google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Ardıç

En sevdiğim ağaçtır Ardıç. Duruşunu, kokusunu, anlamını severim.

🌿

Çatalhöyük evlerinin yapımında kullanılmış, evlerin ortasına tanrıyı temsil etmek üzere ardıç direği dikip altına ölen atalarının kemiklerini gömmüşler.

🌿

Hititler, Bereket tanrısına sunuyor, mezarlara da dikiyorlarmış. Ardıç her dönemde ya mezar yapılarında kullanılmış ya da mezarların başına dikilmiş. Anadolu’da efe mezarlarına da Ardıç dikilirmiş. Mezar başına dikmenin sembolik anlamı aslında biyolojik. Ardıç ağaçları öldükten sonra da yüzyıllarca çürümeden ayakta kalırlar. Ölen, ama ayakta kalan kahramanların sembolüdür.

🌿

Hititlerin Ardıç ağacının meyvesinden ilaç elde ettiği de biliniyor. Anadolu’da hala ilaç olarak farklı rahatsızlıklar için Ardıç’tan faydalanıyor.

🌿

Orta Asya Türk lehçelerinde ardıca “Arçan”, “Arçın”, “Ardaç”, “Arça” ve “Ardıç” gibi adlar verilmektedir. Dolayısıyla ardıç ismi öz Türkçe. Ardıç, ateşle yapılan temizlemeyi ve aynı zamanda kötü ruhların kovulmasını sembolize eder. Yakut Türkleri ardıcı kutsal bilirler, bu yüzden ev, ahır ve diğer yerleşim yerlerini ardıç ile tütsülerler.

🌿

Altay Türklerinde bir eve hastalık geldiğinde ardıç tütsüsü yapılır. Tütsü için ardıç budağı alacak kişinin son bir yıl içinde yakını ölmemiş olmalı, temiz olmalıdır. Ayrıca ardıca giderken içki götürülmemeli, ardıcın yanına yaya olarak gidilmelidir. Ardıç dalı alınmadan, ağaca çaput bağlanmalıdır. Ardıç ağacından dalı için izin alınmalıdır, silah bulundurulmamalıdır, ardıca giderken başka bitki ve çiçek koparılmamalı, kuş yuvası bozulmamalıdır. Bunlara uyulmazsa ardıcın yardım etmeyeceğine inanılır.

🌿

Ama üremesi bir başka türe bağlıdır. Sıkı durun, geliyor: Ağacın bir adaşı var ama o bir kuş. Şahane bir ritmle şarkı söyleyen Ardıç Kuşu, Ardıç ağacına duvarları çamurla kaplı kase şeklinde yuva yapar. Ardıç tohumları yere dökülür ancak bu tohumlar bir Ardıç kuşu tarafından yenmedikçe çimlenme gerçekleşmez. Ardıç kuşunun sindirim sisteminde Ardıç ağacının tohumlarının kabukları açılır. Ardıç kuşunun dışkısı ile birlikte toprağa karışan tohumlar kolayca çimlenir. Doğanın muhteşem uyumu ile.

🌿

Varsa çevrenizde aklınızda olsun, selam verin, dallarını koklayın, iletişim kurun.72 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

18 Mart

Manolyam

コメント


bottom of page