google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Aziz Francesco ve Giotto

En bilinen azizlerden biri olan Aziz Francesco (Fransisken tarikatından hatırlarsınız) 1226’da bugün dünyadaki görevini bitirmişti. Tüm zamanların en büyük sanatçılarından biri olan Giotto’nun “Kuşlarla Söyleşi” tablosu ile her ikisini de analım bugün.

📍

Resmin öyküsü ise şöyledir: Aziz Francesco, bir gezisinde her türden kuşun bulunduğu bir yere vardı ve yolun kıyısında üzerinde sayısız kuşların tünediği ağaçlar gördü. Heyecanlanarak, arkadaşlarına “Siz beni yolda bekleyin! Kuş kardeşlerimle konuşmak istiyorum ben” dedi ve kuşlarla konuşmaya başladı. Ağaçlardaki bütün kuşlar hemen yanına geldiler; konuşmasını bitirene kadar kımıldamadan, onu dinlediler; Francesco onları takdis edinceye kadar gitmediler. Özü şöyleydi konuşmanın: “Kuş kardeşlerim, sizi yaratana çok şey borçlusunuz; çünkü kat kat giysi verdi size; istediğiniz yere gidebilme özgürlüğünü verdi, hatta Nuh’un gemisinde bile tohumunuzu korudu. Verdiği hava için de borçlusunuz ona. Hem ne ekmek ne biçmek gelir elinizden, ama yine de besler sizi o. Irmaklar ve kaynakları veriyor sizin için. Dağlar vadiler veriyor, korunağınız olsun diye. Yuva yapasınız diye, yüksek yüksek ağaçlar veriyor. Ne ip eğirmek ne dikiş dikmek gelir elinizden, ama yine de giydiriyor hem sizi hem de yavrularınızı. Kardeşlerim, sakının nankörlükten; hep övün tanrıyı!”.

📍

Aziz Francesco’nun, bu sözlerini dinleyen kuşlar, hepsi birden büyük bir saygıyla başlarını eğmeye başladılar. Aziz konuşmasını bitirdikten sonra kuşları takdis edip salıverdi. Kuşlar cıvıldaşarak sıra sıra havalandılar.

📍

Francesco’ya özgü bir mucize olarak bakılabilir bu resmin konusuna. Aslında tamamen doğal bir kozmosun içinde gerçekleşen bu kompozisyon, yerle göğü birbirine kavuşturan bir öğe olan “kuşlara” yer vermiştir. Uçmakta olan bir kuş bu resimdeki en doğal harekete işaret eder.

📍

“Kuşlarla Söyleşi”, 15. yüzyılda gerçekleşecek olan, doğanın ve kişilerin insanlaştırılması ülküsünün ilk örneğidir.

51 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kare

Laleler

bottom of page