google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Aziz Nikolaos

Aziz Nikolaos (Saint Nicholas – Santa Klaus) hem batı hem de doğuda en saygı gören azizlerden biri. Dindar ve malî yönden de iyi durumda olan bir ailenin çocuğu olarak Demre’de Roma İmparatorluğu'nun parçalandığı ve yıkılmanın eşiğine geldiği dönemde, çok karışık bir ortamda doğdu.

🎄

Küçük yaşta kaybettiği ailesinden kalan serveti zayıf ve fakir olanların ihtiyaçlarını karşılamak için harcadı. Pataralı fakir bir tüccarın kızlarını bedel karşılığı satacağını duyunca, gece kimselere görünmeden evlerine gidip pencereden içeriye kese altın atıp kızları kurtardı. Hac için gittiği Kudüs’ten Rodos’a dönerken kopan fırtına sonucu gemi kaptanı denize düşüp boğulunca gemiyi fırtınadan çıkardı.

🎄

Mucizeleri nedeniyle Myra’ya (Demre) piskopos oldu. Hristiyanların zulüm gördüğü zamanlarda onları koruyup kolladı, hapse atıldı ama yılmadı. Mucizeleriyle denizcilerin, çocukların, yaşlıların, düşkünlerin azizi oldu.

🎄

345 yılında öldüğünde başpiskoposluğunu yaptığı Myra’daki kiliseye gömülen szizin kemikleri 1087 yılında mezarından çalınarak İtalya’nın Bari şehrine kaçırılır.

🎄

Hristiyanlığın tüm mezhepleri tarafından sevilen, yardımseverliği ve hoşgörüsüyle tanınan bir azizden, bugünkü tüketim kültürünün maskotu olmuş Noel baba kültüne dönüşmesi, Aziz Nikolaos’ın iyiliksever kişiliğinde ve tüm hikayesinin kilisenin duvarlarındaki fresklere çizilmesinde saklı.

🎄

Azizin ölüm yıldönümü olan Jülyen Takvime göre 6 Aralık, günümüzde kullandığımız Gregoryen, yani Miladi Takvime göre 19 Aralık’a denk gelen gün Aziz Nikolaos Günü olarak kutlanıyor.

🎄

Noel Baba’ya nasıl dönüştüğü ise çok yakında...

2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Anne

Comentários


bottom of page