google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Cızlavet

Geçtiğimiz günlerde Anadolu’da bizzat gidilmeyen, çok sayıda kişinin adını bile bilmediği bir coğrafyadaydım. Yazacak çok yer var da ben önce yüreğime sıkışanlardan birini anlatayım, sizlere de hatırlatayım.

📍

Fotoğrafta gördüğünüz kara lastik ayakkabıların orijinal adı Gislaved, bizim dilimize Cızlavet olarak yerleşmiş.

📍

Cızlavet, Türkiye'de özellikle de Doğu Anadolu Bölgesi'nde giyilen, hurda lastiklerden yapılmış, ayakkabı şekli verilmiş, eskimeyen bir ayakkabı türü. Taaa 1930’lardan beri de kullanılıyor. Şöyle ki:

📍

1893 yılında İsveç'in Gislaved adlı kentinde Wilhelm ve Carl Gislow kardeşler bir lastik firması kurmuşlar. Hurda lastikleri değerlendirmek için de 1897 yılında kauçuk olan ikinci görseldeki Galoş'u (Galoshes) üretip tüm Avrupa’ya ve Türkiye’ye satmışlar.

📍

İkinci Dünya Davaşı’ndan sonra üretimi durdurmuşlar, çünkü İsveçliler giymekten vazgeçmişler. Avrupa da zaten o sırada hızla sanayileşmiş olduğundan pazar daralmış. Türkiye pazarında ise kırsal kesimdeki talep devam edince taklitleri çıkmış. Gördüğünüz onlar yani.

📍

Günümüzde hala kullanılıyor, çünkü ucuz. Üstelik Gislaved su çekmez, çabucak kurur, temizliği de kolaydır. Bu nedenle çoğunlukla tarım ve hayvancılıkla uğraşanlar kullanır. Gelgelelim kışın ayaklar hiç ısınmaz ve o kara lastik buzda öyle bir kayar ki… Çocuksanız iyi de yaşlıysanız… Demeyeyim artık.79 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kare

Laleler

bottom of page