google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Castillo Monumento Colomares

İspanya’nın güneyinde Malaga’ya bağlı olan Benalmádena aslında bir Orta Çağ kenti. Ancak ’yeni antik’ anıtları ile tanınıyor.

📍

Muhteşem Castillo Monumento Colomares, en göz alıcı mimari dönüm noktası unvanını kolayca kazanabilir. Bu muhteşem kaleye bakarken 20. yüzyılın sonunda inşa edildiğini hayal etmek zor. Kale, geçen yüzyılların formlarına uygun olarak tasarlandığı için çok sahici görünüyor.

📍

Projenin gerçekleşme nedeni, yaratıcısı Dr. Stephen Martin’in, ABD’de doktor olarak çalışırken, Amerikalıların Amerika'nın keşfinin gerçek koşulları hakkında ne kadar az bilgiye sahip olduklarına şaşırması. 1987’de başlayan inşaat 1994’te tamamlandı. Dr. Martin, çok az ustayla bizzat çalıştı. Para olduğunda iş yapıldı, olmadığında inşaat durdu. Çünkü maalesef resmi kurumlardan fazla destek almadı.

📍

Bu güzel kale, Christopher Columbus’un keşiflerine adamıştır. Tüm yapı, Columbus'un Katolik hükümdarların ekonomik desteğini nasıl elde ettiğini, Pinzón'dan denizci almak için nasıl yardım aldığını ve gemilerinin 3 Ağustos 1492'de Palos limanından nasıl ayrıldığını anlatıyor.

📍

Detaylarda Columbus’un rotacısı ve Pinta’ ın kaptanı Huelva’lı Martín Alonso Pinzón'u hatırlamak için yerleştirilen bronz Pegasus başını ya da bronz Kastilya kalkanlarını gözden kaçırmamak lazım. Elbette Pinta, Niña ve Santa Maria da temsil ediliyor. Pinta ana cephede, Niña ise binanın tepesinde, Columbus'u Portekiz'den geldiğinde barındıran Rabida Manastırı’nı sembolize eden kemerinin hemen altındadır. Santa Maria ise bugünkü Santo Domingo'da Noel'de kaybolmasını hatırlatacak şekilde diğer ikisinden ayrıdır.

📍

Evet biraz ‘kitsch’ ama kesinlikle çok çarpıcı ve büyüleyici. Öyle değil mi?
2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Anne

Comentários


bottom of page