google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Coco - Igor

Çarşamba günü Igor Stravinsky’den söz etmiştim. Bugün de onun Coco Chanel ile olan tutkulu aşkına usulca göz atalım.

📍

Stravinsky, 29 Mayıs 1913’te ‘Theatre des Champs-Elysees’ tiyatrosunda gösterimi yapılan ‘Rite of Spring’i bestelerken bir pagan ayinini hayal etmişti. Bir genç, bahar tanrısına yaptığı adak nedeniyle ölünceye kadar dans etmeye zorlanıyordu. Bu müthiş bale gösterisi sansasyon yarattı. Coco Chanel o gece oradaydı ama tanışmaları yedi yıl sonra oldu.

📍

Stravinsky’nin kalacak bir yer aradığını duyan Chanel ona ve ailesine evini açtı. Stravinsky, evli ve dört çocukluydu zaten Chanel’in de yaşadığı bir ilişki vardı. İki yaratıcı ruh birbirlerinden fazlasıyla etkilendiler.

📍

Chanel, 1920’de parfüm ustası Ernest Beaux ile beraber ilk parfümü Chanel No. 5'ı geliştirirken Stravinsky’nin eserleri daha duygulu hale geldi. İlişki kısa sürdüyse de dostlukları hep baki kaldı.

📍

Meraklısına not: Bu aşk, “Coco Chanel & Igor Stravinsky” adıyla film yapıldı. 2009 Cannes Film Festivali'nin Kapanış Filmi olarak seçilen filmde ne bu ilişkinin ayrıntılarına ne de dönemin sanat ortamına dair pek bir şey yoksa da sermayedar ile yoksul müzisyenin ilginç ilişkisi için izlemeye değer.

📍

Görsel 2: İlk Chanel No.5

Görsel 3: Günümüzdeki Chanel No.5

Görsel 4: Filmin afişi
0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page