google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Coma Berenices

Coma Berenices yani Berenis’in Saçları Takımyıldızı, Aslan ve Çoban takımyıldızlarının arasındadır. “Coma” Latince’de Saç, “Berenices” ise kral Ptolemy III Euergetes’in eşi olan kraliçe Berenis’e ait anlamlarına gelir.

📍

Berenis’in Saçı Takımyıldızı, çıplak gözle görmenin pek de mümkün olmadığı 200 kadar daha yıldıza ev sahipliği yapar.

📍

MÖ 3. yüzyılda Sisamlı Conon, İskenderiye sarayının baş astronomluğunu yaptığı esnada bu takımyıldıza isim veren kişi olmuştur. O dönem İskenderiye, Ptolemaios Krallığı’nın başkentiydi.

📍

Andros Savaşı adı da verilen III. Suriye Savaşı için Ptolemaios Kralı Ptolemy III Euergetes ordusunun başında sefere çıktığında, eşi kraliçe Berenice II, kocasının sağ salim savaştan dönmesi adına, tanrıça Aphrodite’e adak olarak saçlarını sunmuştur.

📍

Ptolemy III, evine zaferle döner ve Berenice kralın itirazlarına rağmen saçlarını keser. Kestiği saçlarını Zephyrion yani bugünkü Mersin’de bulunan Aphrodite tapınağına teslim eder. Zamanla bu saçlar tapınaktan kaybolur. Sisamlı Conon bu kayboluşa üzülen kralı, kraliçenin saçlarının çok güzel oluşundan ve tanrıların bu fedakârlığını ödüllendirmek istemesinden dolayı saçlarının tapınaktan gökyüzüne yükseltildiğine ikna eder.

📍

Coma Berenices, sanatın pek çok alanında karşımıza çıkar. Buradaki en sevdiğim örneklerden biri. En sonda da yıldızın çizimini göreceksiniz.

📍

Ambrogio Borghi, “Berenice’s tresses”, 187827 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

18 Mart

Manolyam

Komentarze


bottom of page