google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Domates

Domatesin, anavatanı Meksika ve Orta Amerika'nın ötesine yayılmasını takiben dünya mutfağı üzerinde yarattığı etki müthiş.

🍅

Domates, kırmızı rengi, sulu dokusu ve çekirdekler ile açıkça şehvetli bir bitkidir ve bir afrodizyak olarak kabul edilir. 16. yüzyılda Avrupa'ya geldiğinde, Hıristiyan kilisesi tarafından ahlaksız kabul edildi ve domates tüketimi yasaklandı. Daha sonra domateslerin ölümcül itüzümü ile aynı botanik aileden olduğu keşfedildiği için de temkinli yaklaşıldı.

🍅

Avrupa'daki ilk zamanlarında domates, "aşk elması" olarak biliniyordu. İlk örnekleri sarı olduğu için (muhtemelen kırmızı çeşitleri daha gelişmemişti), İtalyanca'da "pomo d'or" veya altın elma olarak biliniyordu. Ya da "pomo d'Moro" yani Moro'nun elmasıydı (İspanya, sadece birkaç nesil öncesine kadar Müslüman Morolar tarafından işgal edildiğinden, Yeni Dünya'dan domatesleri getiren İspanyol kaşiflere atıfta bulunan bir isim). Fransızlar ise “pomme d'amour” yani aşk elması diyorlardı.

🍅

Botanik olarak, domates bir meyvedir, yani çiçekli bir bitkinin tohumlarıyla birlikte çanağından meydana gelir. Bununla birlikte, meyvelerden çok daha düşük şeker içeriğine sahip olduğu için "sebze" olarak kabul edilir.

🍅

Ben çok severim doğrusu. Domatesten önceki bir dönemde yaşamadığıma şükürler olsun.

2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page