google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

El Greco

Domenikos Teotokopulos, Girit’te Kandiye şehrinin Fodele Köyü’nde doğduğunda ada Venedik Cumhuriyeti’ne bağlıydı. Yirmili yaşlarının başında Venedik’e giderek, San Georgio Kilisesi veya Yunanistan’dan gelen sanatçıların Bizans tarzı dini resimler yaptıkları Rio dei Greci dolaylarındaki bir atölyede çalıştığı ve Venedik’teki yol göstericisinin Tiziano olduğu sanılıyor. Hatta tanıdığımız adının da onun tarafından verildiği… El Greco…

📍

Roma’da İspanyol hümanistlerle tanışması sonucu 16. yüzyıl Avrupa resminin en olağandışı olayı, El Greco’nun, doğduğu ülkedeki katı Bizans üslubunu, Venedik’teki çalışmaları sırasında aldığı etkilerle ve daha sonra yurt olarak benimsediği İspanya’nın Orta Çağ gelenekleriyle birleştirmesi olmuştur.

📍

1614 yılında bugün hayata veda eden El Greco kendi zamanında pek fazla takdir görmeyen tipik Ekspresyonist tarzda resimler yaptı. 20. yüzyılın başlarında yeniden keşfedilen El Greco bugün Ekspresyonizm ve Kübizm akımlarının ilk başlatıcısı olarak kabul ediliyor ve resim sanatı uzmanlarına göre bilinen hiçbir sanat okulu içerisinde yer almıyor.

📍

Beşinci Mührün Açılışı, 2,25 m x 1,99 m, 1608–1614, Metropolitan Museum of Art, NY

7 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page