google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Erice

Orta Çağ kentlerini severim. Erice de Cumartesi yazdığım Mesta gibi çok sevdiğim bir kent. Sicilya’nın kuzeybatısında, epeyce yüksekte, müthiş bir görüş alanına sahip bir kent Erice. Sis ve bulutlar arasında olmadığı zaman tabii… Yerel halkın “Venüs’ün öpücükleri” dediği bulutlar şehrin romantik görünümünün de bir parçası. Erice, çok da kadim bir kent, çok stratejik bir yerde çünkü.

📍

Şehrin kapılarından meydanlarına, katedralin çan kulesinden Garibaldi’nin halka konuşma yaptığı ve onları mücadeleye katılmaya çağırdığı bina ile balkonuna kadar sayısız mekan var anlatılacak. Buraya sığdırmaya imkan yok. El sanatları ve hatta dünyaca ünlü bisküvi ve tatlıları ise bambaşka bir uzmanlık alanı… Hatta 12. Yüzyılda yaşamış coğrafyacı El İdrisi’ye göre Sicilya’nın en güzel kadınları da buradaymış.

📍

Ama ben size bugün taş döşeli sokakları göstereceğim. Öyle ki sokaklarda yürürken başınızı yerden kaldıramazsınız. Bir labirent gibi düzenlenmiştir ama neyse ki kaybolmayacak kadar küçük bir kenttir. Sokakları, farklı boyutlarda parlak taşlardan oluşan karakteristik bir desenle döşenmiştir.

📍

Bir gün belki gidersiniz ya da belki sanal gezeriz. Belli mi olur?0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Anne

Comentarios


bottom of page