google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Eski Cami

Osmanlı tarihinde Fetret Devri olarak bilinen ayrılık dönemini kapatan I. Mehmed nam-ı diğer Çelebi Mehmed 1421 yılında bugün hayatını kaybetti, henüz 32 yaşındaydı. Edirne’de bıraktığı bir eserle hatırlayalım kendisini.

📍

15. yüzyılda yapılmış görkemli camilerin en önemlilerinden biri olan Edirne’deki Eski Cami’nin yapımına 1403'te Sultan I. Süleyman tarafından başlanmış, Çelebi Sultan Mehmed zamanında 1414'te bitirilmiştir.

📍

Devletin büyümesinin de simgesi olan yapının mimarı Konyalı Hacı Alaaddin, kalfası Ömer İbn İbrahim'dir. Çok kubbeli camiler grubuna girer.

📍

İç mekanda yalnızca dört paye oluşu yapıya ferah bir görünüm verir. Bu özelliğiyle Osmanlı mimarisinde mekanın birleştirilmesi yönünden yeni bir aşamayı oluşturur.

📍

Duvarlar ve ayakları kaplayan yazıların bir kısmı I. Sultan Mahmud devrindeki tamirde, diğer bir kısmı ise 1863 yılındaki tamir sırasında yazılmıştır. Camiye daha sonra da devrin meşhur hattatları tarafından zaman zaman hatlar ilave edilmiştir.

📍

Camide bulunan ve II. Murad tarafından Edirne’ye davet edilen Hacı Bayrâm-ı Velî’ye ait vaaz kürsüsü, anısına hürmeten bir daha kullanılmamıştır.

📍

Mihrap köşesinde bulunan Hacer-ül Esved taşından bir parça da kutsal emanet olarak kabul edilir.

📍

Yapının kuzeydoğu köşesinde ahşap bir sundurma altında bulunan abdest musluklarından eskiden kış günlerinde sıcak su aktığı bilinir.

📍

Dünyanın en güzel fotoğraflarından biri de burada Ara Güler tarafından 1956 yılında çekilmiştir.
2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Anne

Comments


bottom of page