google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Farinelli

Farinelli, opera tarihinin en büyük şarkıcılarından biridir. Eğer bir tek ‘castrato’ sayabilirseniz, o da Farinelli'dir (1.Görsel).

📍

Farinelli gençken Bologna'da sahne almıştı, ancak Madrid'deki İspanyol sarayında 20 yıldan fazla bir süre geçirdikten sonra tekrar ancak 1760'ta yerleşti. İspanya Kralı V. Felipe, Farinelli’nin şarkı söylemesinin depresyonuna iyi geldiğine inanıyordu. İspanya'da çalışmaya başladıktan sonra, Farinelli bir daha asla halka açık performans göstermedi ve sonunda İtalya'ya döndüğünde artık emekliydi.

📍

Taşınmadan bir süre önce Bologna surlarının dışında bir arazi satın almış ve hayatının son yıllarını yaşayacağı zarif villanın yapımını Madrid'den yönetmişti. Villa (2.Görsel) ne yazık ki II. Dünya Savaşı’nda yıkıldı.

📍

Farinelli, yeni evini kariyeri boyunca edindiği güzel eşyalarla doldurdu. Stradivarius ve Amati kemanları da dahil olmak üzere birçok müzik aletinin yanı sıra İtalyan ressamların adını verdiği birkaç klavsen sahibiydi. Ayrıca kendi portrelerini de içeren geniş bir sanat koleksiyonuna sahipti. Ölümünden sonra evinin içindekiler dağıtıldı, ancak en çarpıcı portrelerden biri hala Bologna'da.

📍

(3.Görsel) İspanyol kralı VI. Fernardo (V. Felipe’nin oğlu) ve kraliçesi Barbara ile Portekiz'in oval bir görüntüsünün önünde dururken tasvir edilmiş. Farinelli, Madrid'deki hizmeti sırasında aldığı bir şövalyelik olan Calatrava Nişanı'nın mantosunu giyiyor. Öldükten sonra vücudunun bu mantoya sarılmasını istediği bilinmekte.

📍

Farinelli döneminde yalnızca sesiyle değil, karakteriyle de sevildi. Nazik ve alçakgönüllüydü, başarıdan şımarmamıştı. Ancak görünürdeki canlılığına rağmen yalnızdı.

📍

Evinin yakınındaki son derece mütevazi San Martino di Bertalia kilisesinde (4.Görsel) yapılan cenaze töreninden sonra Bologna'daki ilk Capuchin manastırı olan 1554 tarihli Santa Croce di Monte Calvario’ya gömüldü.

📍

Kilisenin Napolyon güçleri tarafından yıkılmasının ardından kalıntıları 1810'da Certosa'ya taşındı. Bu muazzam sesli şarkıcının dinlenme yeri şaşırtıcı derecede mütevazı. Yalnızca bir lirin oyulmasıyla taçlandırılmış bir plaket var (5.Görsel). Yaşamını düşününce bu sadelik bana dayanılmaz derecede dokunaklı geliyor.
9 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page