google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Giovanni Paolo Panini

Dün Farinelli dedik biraz müzik dünyasına daldık ya sabah sabah aklıma Giovanni Paolo Panini düştü. Kendisi 18. Yüzyıl başında yaşamış, hem ressam hem mimar.

📍

Roma’da bulunduğu her yerin resmini yapmış neredeyse. Mimar olması da resimlerinde hemen fark ediliyor. Resimleri günümüzde dünyanın bütün büyük müzelerinde ve özel koleksiyonlarda olmasına rağmen bizde fazla tanınmaz. Resimleriyle en çok puzzle kutularında karşılaşırsınız.

📍

Ben onun konser resimlerini çok severim. Bu, en göz alıcılardan biridir. Kardinal de La Rochefoucauld tarafından 1747'de Roma'daki Theatro Argentina’da XV. Louis'nin oğlu Dauphin'in evliliği vesilesiyle verilen müzik ziyafeti resmedilmiş.

📍

Theatro Argentina ise 1732’de Julius Caesar'ın öldürüldüğü Curia Pompeii adlı büyük salonun bulunduğu yere yapılmış. Neler görmemiş ki, örneğin ben burada Paganini’nin alkışların yıkıldığı meşhur konserini izlemek isterdim doğrusu.

📍

Her neyse… Theatro Argentina (2. Görsel) hala tüm görkemiyle müthiş bir konser salonu.

📍

Concert given by Cardinal de La Rochefoucauld at the Argentina Theatre in Rome, Giovanni Paolo Panini, 247 x 204 cm, 1747, Louvre Museum, Paris14 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Anne

Σχόλια


bottom of page