google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Guguklu saat

70’lerde ve 80’lerde salonların en itibarlı yerine asılan “Guguklu Saat”leri hatırlar mısınız? Babaannemle dedemin evinde vardı, ben çok severdim.

📍

Biliyor musunuz, ilk guguklu saat 1737 yılında Almanya'nın Kara Orman bölgesindeki Triberg kasabasında Franz Ketterer tarafından, Schönwald köyünde yapılmış. Ardından 1885 yılında, bir aile işletmesi olan, August Schwer saat fabrikası da burada kurulmuş.

📍

Gerçi guguklu saatin icadının tam zamanı ve koşulları tam belli değil. Örneğin Dresden'deki Saksonya Prensi Elçisinin envanterinde 1619 yılına ait bir kayıtta da söz ediliyor. 1629'da Alman asilzade Philipp Hainhofer, Prens Elçisi August von Sachsen'e ait bir guguklu saati anlatıyor. Kesin bir şey söylemek en azından şimdilik mümkün değil.

📍

Guguklu saat, bir sarkacın çalıştırdığı ve saat başlarında kuş sesi çıkararak bunu duyuran bir saat türü. Bu saatler genellikle küçük bir kulübe şeklindedir ve üzerlerindeki pencereden saat başı çıkan bir kuş vardır. Bazı modellerde, öterek saat başı olduğunu haber veren bu kuşlar, kanatlarını çırpar, başlarını oynatır ya da çeşitli hareketler yaparlar. Guguklu saatteki guguk sesini çıkaran mekanizma, 18. yüzyıl ortalarından beri kullanılıyor. Bu mekanizma, günümüze de neredeyse hiç değişmeden gelmiş.

📍

Günümüzde Almanya ile özdeşleşmiş bir kültür ikonu haline gelen bu saat, aynı zamanda İsviçre ve Avusturya’yı da ziyaret edenlerin satın almayı tercih ettikleri ürünler arasında.

📍

İlk fotoğraf 1860-1880 tarihli bir saat, Eisenbach’ta Johann Baptiste Beha tarafından yapılmış. British Museum’da. Diğerlerinin tamamı 19. Yy Kara Orman üretimi.4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

18 Mart

Manolyam

Comments


bottom of page