google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Gustav Klimt

Beğenilmemiş, yanlış anlaşılmış hatta ezilmiş bir sanatçı mı, yoksa sıra dışı tavrı ve devrimci sanatçı kişiliğinin yanında liderlik yeteneği de bulunan güçlü bir sanatçı mı?

📍

Gustav Klimt, kadın figürünü tarihselci bir biçemle idealize etmeyen, mitolojik ya da kanonik temalara bağlı kalmayı reddeden bir ressamdı. Tuvalde kadın imgesi Klimt sayesinde bir zaman, bir kimlik ve bir kişilik kazanmıştır. Bunun sonucu olarak da erotizm hissi yoğun olarak kadın imgesi ile buluşmuştur.

📍

“Sembolizm” ve “Art Nouveau” akımlarının temsilcisi olan Gustav Klimt, yenilikçi tutumuyla dönemin sanat anlayışını değiştirmiş ve “öncü” olarak adlandırılmıştır. Resimlerinde kadın formu egemen olmuş, erotizm estetikle yoğrulmuş, tuvale sığmayan resim anlatımı ile izleyicinin başını döndürmüş ve renkli, ışıltılı, masalsı, gizemli bir dünyaya yolculuk yaptırmıştır. Bu gizemi açığa çıkarmak izleyici için, adeta etkileyici bir deneyim, bir serüven olmuştur.

📍

Gustav Klimt, 1918 yılında bugün hayata veda etti. Huzurla uyu, biz hala istediğin gibi seni tanımak için resimlerine bakıyoruz.

.

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Anne

Comments


bottom of page