google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Hypnos

Uykuyu sever misiniz? Benim uykum erken gelir ancak sabah da çok erken kalkarım. Hiç gece insanı değilimdir. Üstelik uykusuz olunca da çok mutsuz olurum.

📍

Bugün Dünya Uyku Festivali Günü. İlk kim kutladı, ne zaman kutladı bilinmiyor. Tek tahmin edebildiğim uykuyu seven biri ya da birilerinin başlattığı.

📍

Yunan mitolojisinde Uyku Tanrısı Hypnos, Roma’da Somnus, Gece Tanrıçası Nyks’in Cehennem Karanlığı Tanrısı Erebus’tan olan iki çocuğundan biridir. Kardeşi Thanatos, Ölüm’dür.

📍

Hypnos’un yeraltında yaşadığı önünde afyon çiçeği ve benzer uyku verici bitkilerin yetiştiği bir mağara sarayı vardır. Unutkanlığın kaynağı Lethe Irmağı da bu mağaranın içinden başlar ve ölüler ülkesine uzanır. Suyundan içerseniz her şeyi unutursunuz.

📍

Hypnos’un simsiyah yatağı mağaranın tam ortasındadır, hiç bir gıcırtıya tahammülü olmadığı için mağarada kapı yoktur.

📍

Halüsinasyon, gevşeme ve rahatlama tanrıçası olan karısı Pasithea’dan olan üç oğlundan biri dönüşümü ve şekil değişikliğini simgeleyen, rüyalarda insan şekline bürünebilen kanatlı "rüya tanrısı" Morpheus, diğeri korkulu rüyalara ve fobilere neden olan Phobetor, sonuncusu ise illüzyon ve fantezilere yol açan Phantasos’tur.

📍

Şakaklarında bir çift kanadı olan genç bir tanrı olarak betimlenen Hypnos, genelde elinde afyon çiçeği sapı veya ucundan unutkanlık nehri Lethe'nin sularının damladığı bir ağaç dalı tutarken tasvir edilir.

📍

Uykunuzu kaçırmadım umarım…

📍

Hypnos, 120-130, Prado Museum, Madrid

8 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page