google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

İncili Köşk

Eminönü-Yeşilköy sahil yolunda önünden geçerken merak ettiniz mi? Bu yapı Sinan Paşa Köşkü nam-ı diğer İncili Köşk.

📍

1591’de devrin sadrazamı Yemen Fatihi, Koca Sinan Paşa tarafından Marmara Surları’nın üzerine mimar Davud Ağa’ya yaptırılmış ve padişah III. Murat’a hediye edilmişti. Köşk III. Murat’ın en fazla sevdiği köşktü ve adını tavanından sarkan inci süslemelerinden alıyordu.

📍

III. Murat, burayı çok sevdiğinden sık sık köşke geliyordu. Hastalığının ilerlediği bir dönemde son defa geldiğinde limana giren gemilerin attıkları toplar yüzünden köşkün camlarının kırılmasını hayra yormayarak çevresine  “Bizim bu köşke son gelişimize  işaret olsa gerek.” der. Dediği gibi de olur, bir daha da gelemez. Çünkü birkaç gün sonra vefat eder.

📍

18.yüzyılın ikinci yarısında bu güzel bina ihmal edilmeye başlanmış, hatta yüzyılın sonlarında İstanbul'da Fransa Krallığı'nın bir elçisi varken ihtilâl hükümetinin gönderdiği temsilci, köşkte padişahın huzuruna çıkacağının bildirilmesi üzerine bu kasırda kabul edilmeyi şanına lâyık görmeyerek yurduna dönmüştür.

📍

II. Mahmud döneminde Rumeli yakasının tercih edilmesiyle köşk iyice unutuldu. Rumeli demiryolunun Sirkeci'ye getirilmesi tasarlandığında Abdülaziz demiryolunun tam sahilden ve sarayın bahçesinden geçirilmesine izin vermişti. Bu izin, kıyıdaki kasır ve saraylarla birlikte Sinan Paşa Köşkü'nün de yok edilmesine yol açtı.

📍

Boğazı resmeden gravürlerde  en fazla yer alan köşklerden biri olan İncili Köşk, Topkapı Sarayı sahilindeki kasırların en eskilerinden ve aynı zamanda en muhteşemlerinden biri olması bakımından sanat tarihinde önemli bir yere sahiptir.

📍

2. Görsel: J.M. Jouannin’e ait bir gravür

3. Görsel: 1944 tarihli bir fotoğraf20 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

18 Mart

Manolyam

Comments


bottom of page