google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Katedralin kapısı

Dünyanın en büyük katedrallerinden biri olan Milano Katedrali’nin yapımı tam 519 yıl sürdü. İşin ilginç kısmı ise o müthiş Gotik mimarinin modası geçtikten 300 yıl sonra bitmiş olması.

📍

Bu katedralin pek de dikkat edilmeyen bir kısmı var ki ben hayranıyım. Kapısı…

📍

Milano Katedrali’nin (Duomo di Milano) muhteşem ana bronz kapısı, İtalyan heykeltıraş Lodovico Pogliaghi tarafından 1902 yılında tasarlandı ve 1908’de tamamlandı.

📍

Cephede yer alan beş kapıdan ortadaki bu kapıda Meryem Ana'nın sevinçleri (sağda) ile üzüntülerini (solda) tasvir edilmiştir.

📍

Sol ortadaki büyük pano İsa'nın Yükselişi, buna karşılık gelen merkez sağdaki pano ise Meryem'in Göğe Yükselişi’dir.

📍

Lodovico Pogliaghi’nin adı, on dokuzuncu ve yirminci yüzyıllar arasındaki sanat dünyasında “unutulmaz” kabul edilse de ne yazık ki günümüzde çok az sayıda kişi tarafından biliniyor. Belki de bunun nedeni hiç bir akımı takip etmemiş olmasıdır. O kendini, geçmişte daha iyi yapılmış olanı geri almak için bir sanatçı olarak hayatını adayan gerçek bir "akademik sanatçı" olarak görüyordu.

📍

Bir gün öğrencilerinden birinin kendisine bir belgenin tarihini yazarken hata yaptığını, çünkü "1930" yerine "1530" yazdığını söylediği anlatılır. Pogliaghi'nin şöyle cevap vermiş: "Yanlış yazmadım: Yanlış doğdum!"72 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Anne

Comments


bottom of page