google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Kris Kuksi

Biliyorsunuz burada ara sıra sevdiğim çağdaş sanatçıları da paylaşıyorum. Bugün de sıra beni sık sık hayrete düşüren çok yetenekli ve çok aykırı bir sanatçıda, Kris Kuksi. (@kriskuksi )

📍

Üslubu için ürkütücü, grotesk, sürrealist, fantastik, realist, Rokoko esintili ya da bunların hepsi diyebilirim. Sadece çocukluk travmaları ile açıklanamayacağına inandığım sıra dışı bir hayal gücünü de ekleyin bunlara.

📍

Kuksi'nin gerçeküstü eserleri, geleneksel malzemelerden bir araya getirilmemeleri bakımından oldukça benzersizdir. Malzemeleri ölü kemikleri, ahşap, mücevher, demiryolu malzemeleri, reçineler, heykel bileşikleri, modelleme macunları, kayalar, çakıl, kum ve diğer birçok çeşitli eşyadan oluşuyor. Her bileşen başka bir nesneye veya daha küçük ve karmaşık ayrıntılara sahip.

📍

Sanayileşmenin zorunluluklarının yönlendirdiği modern Batı medeniyetinden ilham alan Kuksi, insanın kırılganlığını sürekli hatırlatan karma heykeller yaratıyor.

📍

Çalışmaları genellikle Rönesans’ın kuzeydeki temsilcilerinden Hollandalı ressam Hieronymus Bosch'un proto-sürrealist parçalarıyla karşılaştırılıyor.
7 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page