google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

La Muta

Rönesans döneminin büyük ustalarının fazla tanınmayan eserleri arasında böyle mücevherler vardır.

📍

Gördüğünüz tablo Raffaello’ya ait. Neredeyse size Leonardo da Vinci’nin mi diye düşündürecek bir poz veren kadının Urbino Dükü Federico da Montefeltro'nun kızı Giovanna Feltria olduğu düşünülüyor.

📍

Mevcut tablonun altında aynı kadını daha genç ve taze bir yüze sahip tasvir eden önceki bir çizim var, sonra ikinci çizimde bazı yaşlanma belirtileri ve boynuna taktığı haç şeklindeki mücevher eklenmiş.

📍

Sekiz kız çocuğunun üçüncüsü olarak doğan Giovanna, on bir yaşında karşılıklı çıkarlar neticesinde Papa IV. Sixtus’un yeğeni Giovanni della Rovere ile nişanlandı.

📍

Giovanni, vasiyetinde, karısını (eğer yeniden evlenmemişse) oğulları Francesco Maria on altı yaşına gelene kadar dükalığına naip olarak atamıştı. Eşi 1501'de ölen Giovanna, 1506'ya kadar dükalığı yetkin bir şekilde yönetti. 1502'de çocuksuz Urbino dükü Guidobaldo I da Montefeltro , yeğenini halefi olarak seçince eğitim için saraya taşındı. Ancak o yıl Cesare Borgia Urbino eyaletini işgal etti ve dük ailesi Mantua'ya sığındı. Giovanna, bir keşiş kılığında kaleyi Adriyatik'e bağlayan iskeleye demirlemiş bir tekneye binerek kaçmıştı.

📍

1508'de Francesco Maria, Urbino Dükü oldu. 1511’de amcası Papa Julius II’a suikast düzenlediğinde duruma annesi müdahale edip onu kurtardı.

📍

Resmin adı olan “La Muta”, İtalyanca hem suskun hem de dilsiz anlamına gelir. Muhtemelen dudaklarının duruşu bu ismin kaynağı. Ancak yaşadıkları, görüp geçirip sustukları dikkate alınırsa çok manidar bir isim tabii.

📍

Resmin sanatçı hamisi olan Düşes tarafından sarayda bir aile ferdi gibi ağırlanan Perugino’nun yetebekli öğrencisi genç Raffaello tarafından yapıldığı kabul ediliyor.

📍

Giovanna da Montefeltro, 50 yaşında Roma'da, IV. Sixtus tarafından kocasına bağışlanan Palazzo Della Rovere'de öldü: Santa Maria del Popolo Bazilikası'na gömüldü.

📍

"La Muta" - Giovanna da Montefeltro, Raffaello, 1507-1508, Galleria Nazionale delle Marche, Urbino

4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Anne

コメント


bottom of page