google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Largo di Torre Argentina kedileri

Roma’da çok sevdiğim bir bölge var. Aslında katman katman ilginç bir yer. Yüzünüzü Pantheon’a dönüp sağınızdaki yoldan dümdüz gittiğinizde vardığınız meydan bugünkü adıyla Largo di Torre Argentina’dır. İki kilometrekarelik bir alanı kaplayan antik Campus Martius’un yani Mars Meydanı’nın bir parçası.

📍

Burada MÖ 3. ve 2. yüzyıllardan kalma A-B-C ve D olarak adlandırılan dört Roma Cumhuriyet dönemi tapınağı ile MÖ 55 yılına tarihlenen Pompey Tiyatrosu’nun kalıntıları vardır. Gnaeus Pompeius Magnus’un yaptırdığı tiyatro, Roma’da yapılan ilk kalıcı tiyatrodur.

📍

Tiyatronun geniş sütunlu revaklarla çevrili, çeşmeler ve heykellerden oluşan geniş bir bahçe kompleksi vardı. Kapalı bölüm boyunca, Pompey'in kampanyaları sırasında topladığı sanat ve diğer eserlerin sergilenmesine ayrılan odalar bulunuyordu. Senato, bahçe kompleksinin diğer ucunda bulunan Pompey Curia’yı resmi toplantıların gereksinimlerini karşılayan bir dizi tapınak ve salonla birlikte kullanırdı. Curia, MÖ 15 Mart 44'te Senato oturumu sırasında Julius Caesar'ın Brutus ve Cassius tarafından öldürüldüğü yer olarak ün salmıştır.

📍

Zaman içinde yok olan binalar, Mussolini'nin 1929'daki yeniden inşa faaliyetleri sırasında modern sokak seviyesinin 20 metre altından ortaya çıkarılmıştır.

📍

Uzattım biliyorum, üstelik anlatmak istediğim bunların hiçbiri de değil. D Tapınağı’nda 1993 yılından beri faaliyet gösteren bir Kedi Sığınma Evi’nden söz edeceğim. İsmi abarttım gibi geliyor olabilir, kısaca ‘barınak’ diyebilirdim tabii ancak burada gönüllüler tarafından yaralı, hasta ve özürlü kedilere bakıldığı gibi aynı zamanda aşıları yapılıyor; Şehrin neresinde olursa olsun hasta kediler bir şekilde burasının yolunu buluyor; bu nedenle Sığınma Evi diyorum. Buradan kedi sahiplenmek de mümkün, gidip sadece sevmek de.

📍

Geçen yıl ilkbaharda bölgeyi turizme açmak için çalışmaların başlamasına karar verilince kedilerin akıbeti merak konusu oldu. Merak etmeyin, yüz civarındaki kedinin bulunduğu alanın arkeolojik çalışmalardan etkilenmemesi için kararlar alındı.

📍

Arkeolojik alan korunabildiği takdirde orada olmaları bence alanda farklı bir etki yaratıyor. Çok yakıştıkları kesin, değil mi?2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Anne

Comments


bottom of page