google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Le Procope

Paris’te Saint-Germain-des-Prés'de bulunan ünlü kafe Le Procope’un (1686), La Tour d'Argent (1582) ve A La Petite Chaise (1680) kadar eski olduğu söylenir. Bu doğru olabilir, ancak üç mekandan herhangi biri için bunu kanıtlayacak bir belge maalesef mevcut değil.

📍

Burası Sicilya, Palermo'lu olan Francesco Procopio dei Coltelli'nin, Paris'teki bu restoranın halen bulunduğu Rue des Fosses Saint-Germain'de bir kahvehane açmaya karar vermesiyle kuruldu. Kafenin karşısına Comédie-Française’in açılmasıyla sokağın adı Rue de l'Ancienne Comédie olarak değişti.

📍

Hemen de sanatçılar, aydınlar ve politikacıların uğrak yeri oldu. Voltaire ve Jean-Jacques Rousseau müdavimiydi. Denis Diderot ile Jean le Rond d'Alembert tarafından tasarlanan Encyclopédie'nin doğum yeri de burası.

📍

Louis XVI ile Benjamin Franklin arasında 6 Şubat 1778'de imzalanan Dostluk ve Ticaret Antlaşması da burada gerçekleşmiş.

📍

Fransız Devrimi sırasında Maximilien de Robespierre, Georges Danton ve Jean-Paul Marat'ın buluştuğu yer.

📍

Napoléon Bonaparte’ın teğmenken borçlarını ödeme taahhüdü olarak bıraktığı şapkası görsellerin arasında.

📍

Victor Hugo ve Honoré de Balzac’ın, daha sonraları da Paul Verlaine’in mekanı oldu. Fotoğraflarda tek başına içerken gördüğünüz kişi o.

📍

Alfred de Musset, George Sand, Gustave Planche, filozof Pierre Leroux, M. Coquille, Le Monde'un editörü, Anatole France ve Mikael Printz de müdavimleriydi.

📍

Le Procope, arada kapalı kaldı, el ve isim değiştirdi. 1988-89'da 18. yüzyıl tarzında yenilen Café, günümüzde hala birçok tarihi nesne gibi dönem mobilyaları, tablolar, avizeler ve geçmişten günümüze birçok farklı hatıra ile görkemli ve zarif bir dekora sahip.

📍

Bu gibi yerlere öyle özeniyorum ki…
3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page