google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Lorenzo de’ Medici

14. ve 17. yüzyıllar arasında Floransa’da yaşamış oldukça güçlü bir ailenin en tanınan ferdi Lorenzo de’ Medici’dir.

📍

Ailesinin bankacılık ve ticaret işlerini sürdürmesinin yanı sıra, felsefe ve edebiyatla ilgilenerek genç yaşta şiirler yazmaya başladı. Aile işinin başına geçtiği 18 yaşından itibaren Floransa’yı olabildiğince despot ama güleryüzlü bir şekilde yönetti.

📍

Kent onu, pek az kişiye verilen “Muhteşem” unvanıyla onurlandırmıştı. Kardeşinin öldüğü, kilisede yapılan suikast girişiminden sonra halk, aileyi korumaya aldı ve suikastçilerin peşine halk düştü. Lorenzo, halkın yardımıyla Papa’nın desteğini alarak suikasti gerçekleştiren Pazzi ailesinin suikastçilerini yakalatarak öldürttü. Ancak yakalanamayan bir katil daha vardı: Bernardo Bandini!📍Olay yerinden bir şekilde kaçarak Türk kılığına girmiş ve İstanbul’a sığınmıştı. Durumu haber alan Lorenzo, Fatih Sultan Mehmet’ten Bandini’yi kendisine teslim etmesini istedi. Fatih bu isteği kırmayarak, kutsal mekanda cinayet işleyen birisini zaten topraklarında tutmayacağını belirtti. Katili yakalatıp hemen yolladı Floransa’ya. Lorenzo da Fatih’e jest olarak, Bertoldo di Giovanni’ye hazırlattığı bronz madolyonu gönderdi.

📍

Yaşamı süresince Floransa altın çağını yaşadı. Sandro Botticelli, Michelangelo, Fra Filippo Lippi, Andrea del Verrocchio gibi ünlü sanatçıları koruma altına alıp eserlerinin günümüze kadar ulaşmasını sağladı. Onun ortaya çıkardığı bu hür düşünce sistemi Rönesans’ın temelini oluşturdu. Soyluların gücünü kırarak halkın ve sanatçıların gelişmesine önem veriyordu.

📍

1492’de bugün öldü. Sanata katkıların için teşekkürler Lorenzo.

📍

📍

📍

1. Lorenzo de’ Medici, Agnolo Bronzino, 1555-1565, Uffizi Müzesi, Floransa

2. Bertoldo di Giovanni’nin Fatih için hazırladığı madalyon.

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Anne

Comments


bottom of page