google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Lucifer

Lucifer, "sabah yıldızı, Venüs gezegeni" veya bir sıfat olarak "ışık getiren" anlamına gelir. Daha sonra Hristiyan geleneği içerisinde, Şeytan için uygun bir isim olarak "Lucifer" yani "sabah yıldızı" kullanılmaya başladı; yani düşmesinden önceki melek figürü temsil edildi.

📍

Sanatta ise Lucifer hep etkileyici bir figürdür. Görseldeki iki heykel, Belçikalı iki heykeltraş kardeş tarafından yapılan Lucifer yorumudur.

📍

Liège'deki St. Paul Katedrali için verilen sipariş üzerine 1842 tarihli Joseph Geefs tarafından yapılan sağdaki heykel, bir Hıristiyan idealini temsil etmediği için eleştirildi. Katedral yönetimi "bu şeytan çok yüce" dedi. Yerel basın, çalışmanın vaazları dinlemesi gereken "tövbekar güzel kızların" dikkatini dağıttığını ima etti. Genç gövde pürüzsüz ve zarif, neredeyse androjen. Meleğin ifadesi "ciddi, kasvetli, hatta şiddetli" olarak tanımlanmıştır ve yere indirilmiş bakış, izleyicinin gözünü vücut boyunca ve kalçaları açık dizlere doğru yönlendirir. Kanatlar, tiksinti uyandırmaktan uzak, genç bir vücudun güzelliğini artıran bir çerçeve oluşturur. Kanatlara ek olarak en belirgin şeytani unsur, kayanın tabanından açılan yılandır. Heykel, "zamanının en rahatsız edici eserlerinden biri" olarak anılmıştır. Kaldırılan heykel günümüzde Belçika Kraliyet Güzel Sanatlar Müzeleri koleksiyonunda.

📍

Soldaki heykel, kardeşi Joseph Geefs'in yaptığı, dikkat dağıtıcı cazibesi ve "hastalıklı güzelliği" nedeniyle katedralden kaldırılan heykelinin yerini alan 1848 tarihli Guillaume Geefs'in çalışmasıdır. Heykel, oturan çekici bir adamı zincirlenmiş ve uyluklarını kapatan örtü dışında neredeyse çıplak olarak tasvir eder. Kanatları badem şeklinde onu çevreler. Guillaume'nin heykelinde Lucifer, ne insan ne de melek olarak gösterilir. Ancak bana kalırsa "baştan çıkarıcı" unsurları ortadan kaldırmayı başarıp başarmadığı tartışılır.

📍

Her iki versiyon ilk bakışta çarpıcı biçimde benzer ve aynı insan modelinden esinlenilmiş gibidir. Boyutları bile yakındır; Guillaume'un ölçüleri 165 x 77 x 65 cm, Joseph'inki ise 168,5 x 86 x 65,5 cm'dir.25 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Anne

Comentarios


bottom of page