google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Mürver ağacı

Harry Potter serisini takip edenler Hogwarts büyücülük okulunun müdürü Albus Dumbledore karakterini bilirler. Onun gizemli ve güçlü asasını da… Güç dışında hiçbir sadakat tanımayan, belayı çeken fakat çıt diye kırılabilen bu asa Mürver ağacındandır.

📍

Latince olan ‘Sambucus’ adı Antik Yunanca üflemeli bir çalgı aleti olan ‘sambuce’den gelir. Bitkilerin sürgünlerinden elde edilen reçine bu müzik aletinde kullanılırdı. Türkçe adı olan “mürver” olasılıkla Farsça ‘mersin taşıyan’ anlamına gelen ‘murdber’ sözcüğünden geliyor. Mersine benzeyen koyu mor renkli meyvelerinden ötürü bu şekilde adlandırılmış olabilir.

📍

Mürver ağacının mevsimi geldiğinde açan beyaz ya da sarıya kaçan beyaz renklerde dantel gibi şahane çiçekleri vardır. Çiçekleri olgunlaştığında yuvarlak ve parlak siyah renkli meyvelere dönüşür. Mürver tek başına bir eczanedir. Meyvesi de çiçekleri de kullanılır. Reçeli, sosu, şerbeti, suyu, tatlısı, çayı... Plinius’tan Birûni’ye pek çok antik kaynakta faydalarından söz ediliyor.

📍

Kelt mitolojisinde büyücülükle ilişkilendirilen ve olağanüstü güçlere sahip olduğuna inanılan Mürver ağacının neden Albus Dumbledore’un asasında kullanıldığı açık sanırım.40 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page