google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Philadelphia Lazarettosu

Ellis Adası'ndan neredeyse 100 yıl önce Philadelphia’da bir Lazzaretto İstasyonu'nu kuruldu. Burası Haziran'dan Ekim'e kadar olan karantina sezonunda gelen tüm gemi ve yolcuların giriş noktası oldu.


Bu Lazzaretto, batı yarımkürede hayatta kalan en eski karantina hastanesidir. Orijinal Lazzaretto, 1742'de Fishers Adası’nda inşa edildi, ancak 1793'teki Sarı Humma salgınından sonra yeni Philadelphia Sağlık Kurulu, burasının büyüyen şehre çok yakın olduğunu belirleyince yeni tesis 1799'da hizmete girdi ve Philadelphia'dan nehrin yaklaşık 7 mil aşağısında Tinicum'da 10 dönümlük bir arazi üzerine inşa edildi.


Tinicum başlangıçta Leni-Lenape Kızılderililerinin Okehocking kabilesinin eviydi ve İsveçli yerleşimciler 1643'te burayı evleri yaptıklarında Pennsylvania'daki ilk Avrupa yerleşim yeri oldu.


Lazzaretto'da 500 yataklı bir hastane ve yönetim binasının yanı sıra mutfaklar, hamamlar, hastane personeli, depolar ve işçiler için yaşam alanları, Lazzaretto Hekim ve Karantina görevlileri için evler, karantinaya alınan ziyaretçiler için yatakhaneler ve bir de mezarlık vardı. Araziler meyve ağaçları, gölgelikler, çalılıklar ve bakımlı çimlerle düzenlenmişti.


Karantina sezonunda Philadelphia'ya giden her geminin inceleme için Lazzaretto'da durması gerekiyordu. Kaptan, uğrak limanları, yükün niteliği ve mürettebat yolcularının herhangi bir hastalığı hakkında 21 soruya cevap vermek zorunda kalıyordu. Gemideki her kişi bir doktor tarafından muayene edilip sorgulanıyor ve herhangi bir hastalık görülürse hastaneye sevk ediliyordu. Gemi ve kargo inceleniyor, sintine suyu boşaltılıp temiz su ile değiştiriliyordu. Bulaşıcı olmayan kargolar şehre önden gönderilebilmesine rağmen, herhangi bir hastalık kanıtı tüm geminin 40 güne kadar karantinaya alınmasına neden oldu.


Gemiler muayene için bir ücret ödüyordu. Ayrıca hasta ve karantinaya alınan yolcular için ek çamaşırhane ücreti ile oda ve gemi de ücretlendiriliyordu. Yabancı gemiler için muayene ücretleri Amerikan gemilerine göre %25 daha yüksekti.


Lazzaretto’da ateşli hastalıklardan çok sayıda ölüm olmasına rağmen iyi tıbbi bakım sayesinde, çok daha fazlası hayatta kaldı. Her 3 Amerikalıdan birinin Lazzaretto’ya giriş izni alınmış bir atası olduğu tahmin edilmektedir.

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page