google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Sakura

Pembe çiçekleri düşündüğümde ilk aklıma gelen Sakura ağacı oluyor. “Kiraz Çiçeği'' anlamına gelen Sakura, meyve vermeyen bir tür kiraz ağacının çiçeğidir. Bütün cümbüşüne rağmen hüzünlü bir ağaçtır Sakura. Çiçekleri ağır ağır açar ama çok çabuk dökülür.

🌸

Japonya’da Sakura hem hayatın başlangıcını yani baharı müjdeler, hem de kaçınılmaz sonu simgeler. Sakura’nın kısa ama parlak yaşamı, samurayların genç, zamansız ve kahramanca ölümünü de hatırlatır.

🌸

Yüzyıllardan beri şairlere, müzisyenlere ilham veren Sakuralar, II. Dünya Savaşı’nda “kamikaze” adı verilen intihar pilotlarının da son uçuşlarına çıkmadan uçaklarına çizdikleri bir figür olarak tarih sahnesinde yerini alıyor. İnanışa göre ülkelerini korumak için intihar görevini tamamlayan kahraman pilotlar bir sonraki hayatlarında kiraz çiçeği olarak reenkarne oluyor.

🌸

Japonya’da Sakura ağacın ya da tohumunun ülke dışına çıkartılması yasaklanmıştır. Evrensel dostluğu geliştirmek, başka ülkelerle ilişkilerini geliştirmek amacıyla hediye edilen az sayıdaki ülkeden biri Türkiye’dir. Nisan ayının ilk on günü görmek isterseniz İstanbul’da Baltalimanı Japon Bahçesi, Emirgan Korusu ve TEMA Vakfı’nın Kozyatağı’ndaki Nezahat Gökyiğit Bahçesi’ne gidebilirsiniz.

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page