google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Vyshyvanka

Ukraynalılar, nakışın kötü olan her şeye karşı koruyan özel bir tılsım olduğuna inanırlar. "Vyshyvanka" adı verilen işlemeli giysileri, Ukrayna kimliğinin bir simgesidir. Ukrayna'nın manevi zenginliğini, tarihini, geleneklerini yansıtan ulusal bir koruyucu, Ukraynalıları birleştiren bir semboldür.

📍

Araştırmalar, MÖ 7-3. yüzyıllarda Ukrayna topraklarında yaşayan İskitlerin işlemeli giysiler giydiğini gösteriyor. İskitler, uzun kollu tunikleri, pantolonları ve kemerlerinde koruyucu tılsım olarak farklı desenler kullanıyorlardı; giysilerini ve silahlarını pagan ve mitolojik inançları doğrultusunda sembollerle süslüyorlardı.

📍

Giysi işleme geleneği zaman içinde daha da ileri gitti. 11. yüzyılda Kiev'de kızların gömlekleri gümüş ve altınla işlemeyi öğrendiği bir okul vardı. 15. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar yabancı seyyahlar, şimdi Ukrayna dediğimiz topraklarda yapılan işlemelerin güzelliğinden ve özgünlüğünden bahsediyorlar.

📍

"Vyshyvanka" kelimesi zaten işlemek, dikmek anlamına gelen fiilden türetilmiştir. Ukraynalılar, geçmişlerinden günümüze taşıdıkları Güneş, Dünya, Evren ve Aile sembollerini kumaşlar üzerine işleyerek, kendilerine koruyucu tılsımlar yarattılar. Bazı süslemelerin kendilerini talihsizliklerden ve kötü ruhlardan koruduğuna; diğerlerinin ise iyi şans, güç, sağlık, refah ve iyi bir hasat verdiğine inandılar.

📍

Ukraynalılar, "vyshyvanka"larını yasaklanan Sovyetler Birliği dönemi hariç yüzyıllardır giyiyorlar. Her yıl Mayıs ayının üçüncü Perşembesi kutladıkları Vyshyvanka Bayramı'nda geçmişe saygılarını sunuyor, sembollerin onları düşmanlardan, ihanetlerden ve talihsizlikten korumasını ve özgürlüklerini kutluyorlar. Bu yılki kutlama tarihleri 19 Mayıs'a denk geliyor.

📍

Not: Üçüncü fotoğrafta kızların başındaki Vinok adı verilen çiçekler giysilerini tamamlar. Ellerindeki ise hasat, refah, zenginlik ve milletin ruhani yaşamının bir sembolü olan Didukh adı verilen saman ve buğday başaklarından yapılan küçük çiçek demetleridir.
1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kare

Laleler

bottom of page