google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Zübeyde Hanım

İzmir Tümen (Fırka) kumandanı Ferik Osman Paşa’nın 1901 yılında İzmir/Karşıyaka’da tramvay yolu üzerinde yaptırdığı küçük caminin haziresinin olduğu alanda çok kıymetli birinin kabri de vardır. Zübeyde Hanım’ın...

📍

Adı Farsça'da "kasımpatı" anlamına gelen Zübeyde Hanım, uzun bir hastalık sürecinden sonra 1923 yılında bugün, yirmi sekiz gün kaldığı Latife Hanım Köşkü’nde 66 yaşındayken hayatını kaybetti.

📍

Latife Hanım tarafından yaptırılan Osmanlıca talik harflerle yazılmış, adeta sanat eseri olan mezar taşının üzerinde 'Hüve'l-bâki. Türkiye Reis-i Cumhuru Gazi Mustafa Kemal Paşa Hazretlerinin vâlide-i muhteremleri Zübeyde Hanım'ın ruhuna rızâen lillâhi'l-Fâtihâ. Sene 1338 (1923) yazıyordu.

📍

Bazı bilgilere göre Atatürk, Latife Hanım'ın, annesi için yaptırdığı sandukalı ve uzun kitabeli mezarı beğenmemiş. Uzun cümleyi fazla süslü bulmuş ve hoşlanmamış. Defin işlemlerini yapan Hasan Soyak'a: "İlk fırsatta İzmir'e git, bu sandukayı ve kitabeyi kaldır, dağdan iki büyük uzun taşı getir, birini temel üzerine, diğerini baş tarafa diktir. Atatürk'ün annesi Zübeyde Ana burada gömülüdür yazdır" talimatını vermiş ama bu talimat nedense uygulanmamış.

📍

1940 yılında mezar bir anıt haline getirilmek isteyince orijinal taş, İzmir Arkeoloji Müzesi’ne kaldırılmış. Büyük bir kaya parçasının üzerine Zübeyde Hanım’ın rölyefi konulmuş. Bir de üzerine, ‘Atatürk’ün Annesi Zübeyde Hanımefendi Burada Yatmaktadır. Ölümü 14.01.1923 K.Yaka’ yazılı mermer yazıt eklenmiş.

📍

Nur içinde yatsın, yetiştirdiği evlat için minnettarız.
3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Anne

コメント


bottom of page