google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Umut

Yeni bir yıla girerken sözler verir, dilekler dileriz. Hepsini yapacağımıza, olacaklarına dair umut vardır içimizde. En insana özgü duygulardan biridir umut.

📍

Yunan mitolojisinde Elpis (Roma’da Spes), ilkel tanrı Nyx'in kızı ve umudun kişileştirilmesidir. Şöhret ve söylenti tanrıçası Pheme'nin annesidir. Genellikle çiçek veya bereket boynuzu taşıyan genç bir kadın olarak tasvir edilir.

📍

Hesiodos’un “Theogonia” ile “İşler ve Günler” adlı eserlerinde işlenen Pandora miti dışında karşımıza pek çıkmaz. Sanki tanrıların pek umurunda değildir.

📍

Pandora mitine göre, Zeus kendinden ateşi çalıp insanlara veren Prometheus’un kardeşi Epimetheus’a, balçıktan yapılmış tanrısal güzellik ve zekâya sahip Pandora’yı eş olarak gönderir. Epimetheus kardeşinin tüm uyarılarına karşı Pandora ile evlenir. Zeus, Pandora’ya evlilik hediyesi olarak topraktan yapılmış, çömlek benzeri bir kavanoz/kutu hediye eder ama bu kavanoz asla açılmamalıdır. Bir süre sonra merakına yenilen Pandora, kavanozu açar ve içindeki tüm kötülükler dünyaya yayılmaya başlar. Ancak son anda kutuyu kapatır bu da insanların içindeki “umut”tur.

📍

Elpis, azalsa da tükenmez; üstelik yol göstericidir. “İnsana özgüdür” demiştim ya… Çünkü yaşamın başlangıcından itibaren mücadele içinde olan insanın “umut etmek” ve “umut ettirmek ve “birlikte ummak”tan başka seçeneği yoktur.

📍

Yeni yılda ve hayatınızın geri kalanında “umut” sizinle olsun.

📍

“Elpis, Goddess of Hope”, Bertel Thorvaldsen, 160.5 cm, 1859, Thorvaldsen Museum, Copenhagen

3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Anne

Comments


bottom of page